Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, görevinin 65. gününde ilk resmi basın toplantısını Beyaz Saray’da düzenledi. Biden, Afganistan’dan 1 Mayıs’a kadar çekilmelerinin zor olduğunu söyledi.

Başkanlığının ilk 100 günü için 100 milyon Covid-19 aşısı hedefi koyduklarını belirten Biden, “Bu hedefimize çoktan ulaştık. Şimdiki hedefimiz ilk 100 günde 200 milyon doz aşı.” ifadesini kullandı.

Biden, ABD’nin Afganistan’daki askerlerini 1 Mayıs’a kadar tamamen çekme planına ilişkin ise “1 Mayıs’a kadar askerlerimizin tamamını çekmemiz taktiksel nedenlerle zor duruyor ancak burada uzun süre kalmaya niyetimiz olmadığını söyleyebilirim.” dedi.

Bir gazetecinin “Gelecek yıl da ABD’yi Afganistan’da göreceğimizi söyleyebilir miyiz?” sorusuna ise Biden, “Böyle bir resim çizemem.” yanıtını verdi.

Biden, Afganistan’dan çekildikten sonra bölgenin güvenliğinin sağlanması için Afganistan’da asker bulunduran NATO müttefikleri ile görüştüklerini ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da bu hafta Brüksel’de NATO müttefikleri ile temasta bulunduğunu kaydetti.

Joe Biden, gelecek planlarına ilişkin, “2024 seçimleri için yeniden aday olmayı planlıyorum.” diye konuştu.

78 yaşındaki Joe Biden’ın, toplantıda “120 yıl önce Senato’ya girdiğimde.” diye bir cümle kurması ise sosyal medyada gündem oldu.

Covid-19’un ekonomik etkileri konusunda da çözümler üzerinde çalıştıklarını ve 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi kapsamında 100 milyondan fazla kişiye 1400’er dolarlık çek gönderdiklerini belirten Biden, yakın zamanda milyonlarca kişiye daha bu çeklerin ulaşacağını belirtti.

Covid-19 dışında göçmenlik, silah kontrolü, oy hakkı gibi sorunların da masada beklediğinin anımsatılması üzerine Biden, “Ben bu görevde halkta bölünme oluşturma için değil, problemleri çözmek için geldim.” değerlendirmesini yaptı.

TRUMP’A YÜKLENDİ

Meksika sınırında sayıları her geçen gün artan yasa dışı göçmenler ve refakatsiz çocuklar konusunda da Biden, “İnsanlar benim iyi bir insan olduğumu bildiği için geliyor. Bu nedenle de bu kadar insan sınıra yığıldı. Onlar, Biden’ın iyi bir insan olduğunu bildikleri için geliyor.” ifadesini kullandı.

Her yıl mart ayında sınırda göçmen hareketliliği olduğunu savunan Biden, “Trump döneminde göçmenlik sistemi dağıtılmıştı, biz şimdi yeniden inşa etmeye çalışıyoruz.” diyerek eski Başkan Donald Trump’a yüklendi.

Orta Amerika ülkelerinden gelen göçmenlerin doğal afetler, ülke içi çatışmalar ve çetelerden kaçtığının altını çizen Biden, bu konuda da çözüm arayışında olduklarını dile getirdi.

BİDEN GÖÇMEN POLİTİKALARINDAN DOLAYI ÖZÜR DİLEMEYECEK

Meksika’nın ABD’den geri çevrilen göçmenleri almak istemediğini belirten Biden, “Meksika ile iletişim halindeyiz. Bütün göçmenler ülkelerine geri dönmeli.” mesajını verdi.

Refakatsiz göçmen çocukların sınır bölgelerinde elverişsiz ortamlarda tutulmasına ilişkin de Biden, “Bu tamamen kabul edilemez bir durum.” yorumunu yaptı.

Trump’ın Meksika sınırına duvar ördürme ve göçmenlere yönelik “Meksika’da kalın” uygulamalarını kaldırdığı için pişman olup olmadığının sorulması üzerine Biden, “Trump’ın hukuk, uluslararası hukuk ve insan onuru üzerinde olumsuz etkileri olan politikalarını kaldırdığım için özür dilemeyeceğim.” dedi.