Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

10 ülke büyükelçisinin Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapması sonrası yaşanan gelişmelere değinen İsmet Özçelik, “Dışişleri Bakanlığı, Osman Kavala’nın yargılama sürecine ilişkin açıklamaları nedeniyle 10 ülkenin Ankara Büyükelçilerini bakanlığa çağırıldı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ‘Bu ülkelerin Büyükelçileri-Maslahatgüzarlarına, sosyal medya üzerinden yapılan ve bağımsız yargı tarafından yürütülen hukuki bir süreçle ilgili bu hadsiz açıklamanın kabul edilemez olduğu, hukuki süreçlerin siyasallaştırılmasına ve Türk yargısına baskı yapmaya yeltenen bu açıklamanın reddedildiği, söz konusu açıklamanın büyükelçilerin savunduğunu iddia ettikleri hukukun üstünlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığına da aykırı olduğu iletilmiştir.” ifadesine yer verildi. Devam eden açıklamada, ‘Anayasamızda da kayıtlı olduğu üzere, Türkiye’nin insan haklarına saygılı, demokratik bir hukuk devleti olduğu vurgulanmış ve Türk yargısının bu tür sorumsuz açıklamalardan etkilenmeyeceği hatırlatılmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, bazı ülkelere yönelik verdiği ve yıllardır uygulanmayan kararlarını görmezden gelenlerin, sadece Türkiye ile ilgili davalara odaklanmalarının ve özellikle Kavala davasını sürekli ve ısrarla gündemde tutmaya çalışmalarının samimiyetsiz ve çifte standartlı bir yaklaşım olduğuna dikkat çekilmiş, Büyükelçiler-Maslahatgüzarlar Viyana Sözleşmesi kapsamında görevlerinin sorumlulukları içinde kalma konusunda uyarılmışlardır.’ denildi. Dikkat edilirse diplomatik dil açısından epey sert bir açıklama. Bu gelişme nasıl bir sonuç verecek, 10 ülkenin buna nasıl bir yanıtı olacak? Bunlar merak ediliyor. Bu durumun Türkiye’nin Batı ile ilişkileri konusunda yeni bir sıkıntı olarak karşımıza çıktığı kesin.” diye konuştu.

ABD’DEN YUNANİSTAN’A ASKERİ SEVKİYAT

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Yunanistan’ın Dedeağaç kentine yeni askeri sevkiyatalar yapmasına değinen Özçelik, Yunan basınında yer alan habere göre, gelecek haftalarda ABD’den Yunanistan’ın Dedeağaç Limanı’na bugüne dek görülmemiş büyüklükte geniş çaplı askeri sevkiyatlar yapılacak. Açıklamayı ABD’nin Atina Büyükelçisi yapmış. Bu nedenle de ciddiye almak zorundayız. Dedeağaç’ın konumu çok önemli. Türkiye’nin hemen sınırında. ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, ‘Kasım ayında Dedeağaç Limanı’na yeni bir sevkiyat gerçekleştireceğiz. Bu defa Dedeağaç’a gelecek uçak ve helikopterlerin sayısı her defasından fazla olacak.” ifadelerini kullandı. Yunan basını da bu haberi büyüttü. ABD’nin bu hamlesinin nedeni ne? Bu hep tartışılıyor. Bunu bir tatbikatla izah emek pek mümkün gözükmüyor.” dedi.

COLIN POWELL, IRAK SAVAŞININ MİMARLARINDANDI

İsmet Özçelik, ABD’nin eski dışişleri bakanı Colin Powell’ın hayatını kaybetmesine ilişkin, “Ben de Colin Powell’ı tanıma fırsatı bulan gazetecilerden biriyim. Irak’ın 2001’de işgali, 2003’te de Suriye’nin işgal planları yapılmıştı ve bunun mimarlarındandır. Onun yükselmesini sağlayan da Ronald Reagan’dır. Türkiye açısından da önemli bir isim. Türkiye’de işgal kuvvetleri komutanı ve eyalet başkanı gibi hareket ediyordu. Pervasız ve istekleri de pek bitmeyen bir Amerikalı olarak hep andım.” ifadelerini kulandı.

RUSYA, NATO MİSYONUNDAKİ FAALİYETLERİNİ ASKIYA ALACAK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Moskova’nın NATO’daki misyonunu askıya aldığını açıklamasını değerlendiren Özçelik, “Uzun süredir beklediğimiz bir gelişmeydi. NATO’nun bir politikası var, bu politika Rusya ve Asya ile gerilim politikasıydı. NATO ile Rusya arasında işler iyi gitmiyordu. Rusya’nın Kırım’ı Rusya Federasyonu’na katmasıyla gerilim daha da yükseldi. Rusya’ya karşı düşmanca bir politika izlendi. Rusya’nın çıkarı ile ABD’nin çıkarı karşı karşıya geliyor. Bu da NATO’ya yansıyor. Bu sürecin devam etmeyeceği görülüyor. ABD’de bu çerçevede NATO’yu kullanabildiği kadar kullanacak. En son Rusya da böyle bir rest çekti. Bana göre bu Rusya’nın Avrupa’ya da bir çağrısı. Avrupa’nın ABD’nin NATO baskılarına itiraz etmesi gerekiyor. Ben bu çerçevede sonuçların yaşanabileceğine inanıyorum.” diye konuştu.

TÜRKİYE-ABD ARASINDA YENİ GÜNDEM F-16

Türkiye ile ABD arasındaki F-16 görüşmesinden de bahseden İsmet Özçelik, “F-16 konusunda bir görüşme oldu. He ne kadar ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ‘yok’ dese de Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bu ifadeleri kullandı. Sözcü ‘Görüşmeler sürüyor.’ dedi. Belli ki zaman yaymaya çalışıyorlar. Sözcünün böyle bir şey yok demesi bana biraz tuhaf geldi. Ya sözcünün özel görüşmelerden haberi yok ya da cumhurbaşkanını biraz açığa düşürmek için taktiksel iş yapıyorlar. Yine Türkiye ile ABD arsında ilişkiler açısından hiç hoş olmayan durum ortaya çıktı.” açıklamasında bulundu.