Hafta sonu üniversite hayali kuran öğrenciler sınavlarda ter döktü. Ancak şimdide tercih maratonu başlayacak. Uzmanlar, tercih yaparken gelecek vadeden mesleklerin seçilmesi konusunda uyarıyor. Çünkü araştırmalar gelecek 10 yıl içinde bazı mesleklerin teknolojik gelişmelerle birlikte kaybolacağını ortaya koyuyor.

Türkiye Geneli yapılan Yüksek Öğretim Kurumlarına geçiş sınavı (YKS) hafta sonu yapıldı. 2 buçuk milyondan fazla genç kaderlerini etkileyecek sınavlarda ter döktü. Sınav bitse de süreç daha yeni başladı. İstedikleri mesleği yapabilmeleri için bu maratonu geçmeleri gerekiyor. Bu maratonun ardından da sınavda başarılı olanlar için tercih süreci başlayacak. Her ne kadar her gencin mutlu ve başarılı olduğu mesleği yapması istense de tercihler yapılırken işsizlik rakamları ve atamalardaki azlık nedeniyle “açıkta kalırım” endişesinin belirleyici olduğu aktarılıyor. Uzmanlar ise tercihlerde gelecek vadeden mesleklerin seçilmesinin önemli olduğunu vurguluyorlar.

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler durmaksızın hayatlarımızı ve yaşayış biçimlerimizi değiştiriyor. Bu değişim ve dönüşümden meslekler de üzerine düşen payı alıyor. Araştırmalar bazı meslek dallarının tarihe karışacağını özellikle bilgi teknolojilerinin tüm meslekleri şekillendireceğini ortaya koyuyor. Şimdiden teknolojik gelişmelerle birlikte, çok sayıda iş ya otomatik hale geldi ya da bugün geçerliliğini yitirdi.

CRI Türk’te İlkay Akkaya’nın hazırlayıp sunduğu “Yakın Gelecek” programında da konunun detayları ele alınırken gelecek vadeden meslek dalları incelendi.

Uzmanlar, şu andaki işlerin en az üçte ikisinin önümüzdeki on yıl içinde yapay zekâ tarafından yapılabileceğine dikkat çekiyorlar. 2030 yılına kadar bu sayının daha da artması bekleniyor.  Bu nedenle, robotik ve veri bilimi alanındaki mesleklerin popülerleşmesi, matbaacılık ve kasiyerlik gibi işlerin ise tarihten silinmesi bekleniyor.

Araştırmalar gelecek 10 yıl içinde bazı mesleklerin teknolojik gelişmelerle birlikte kaybolacağını işaret ederken yeni meslek gruplarının oluşacağını gösteriyor.

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, gelecek 10 yıl içinde pek çok meslek otomatik olarak yapılabilecek. Araştırmanın sonuçlarına göre, gelecekte popüler olması beklenen meslekler şunlar:

Yapay zekâ mühendisliği
Robotik mühendisliği
Siber güvenlik uzmanlığı
Yazılım ve uygulama geliştiricisi
Oyun geliştiricisi
Dijital pazarlama uzmanlığı

2030 yılına kadar kaybolması beklenen meslekler ise şunlar:

Seyahat danışmanlığı
Kasiyer
Fast- food çalışanı
Postacı
Banka çalışanı
Tekstil işçisi
Matbaa operatörü