Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Global Televizyonu’nun canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Billboardlara yarından itibaren ilan asıyoruz; 128 milyar dolar nerede? Tek soru bu, o kadar yazacak.” dedi.

Bazı emekli amirallerin açıklamasına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin gerçek gündeminin açlık ve işsizlik olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bir bildiri hazırlamışlar. İçlerinden biri veya birileri bu bildiriyi alıyor, bazı kelimelere yeni kelimeler ilave ediyor, sonra bir internet sitesine veriyor ve gece yarısı bu internet sitesi bunu yayınlıyor. Buradan o komutanlara sesleniyorum; sizin bildirinizi, -sabah yayınlanır öyle karar almışlar- içeriğini değiştirip, bazı kelimeler ilave edip, gece yarısı o internet sitesine veren kişi sağlıklı bir ruh haline sahip olan kişi değildir. O bir yerlerden talimat alarak orada bu işi yapmıştır. O kişiyi bulsunlar.”

Benzer durumun Boğaziçi Üniversitesinde de yaşandığını aktaran Kılıçdaroğlu, bunun gündemi değiştirmek için yapıldığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Öyle çirkin şeyler oldu ki. Emekli amiral bu kişiler, emekliler dünyanın neresinde darbe yapar? Silahı yok, bağlı hiçbir askeri birlik yok, bırakın mahalledeki bekçi de kendisine bağlı değil. Mahallenin karakolundaki polis de kendisine bağlı değil. Bu adam nasıl darbe yapacak? Aldılar, ’emekli amiral’ değil ‘amiral’ lafını kullandılar. Bir de denizci bunlar. Karadeniz’den gelip Ankara’da darbe yapacaklar, gemileri, silahları, hiçbir şeyleri yok. Hepsi emekli ve evlerinde oturuyorlar. Gündemi değiştiriyorlar, değiştirmek istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, sözleşmenin aile yapısına zarar verdiği yorumlarının anımsatılması üzerine, “Hangi aile yapısına zarar veriyor? Her aile saygındır. Aile içinde şiddet olmasın, kadının korunması lazım diyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI TEKLİFİ

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi’ne ilişkin “Meclis’i sabote ettiler.” yorumlarının anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Meclis’in iradesi gasbedildi. Bir kanun teklifi gelir görüşülür, reddedilirse bir yıl süreyle gelmemesi lazım.” diye görüş belirtti.

Kanunun, iç tüzüğün hiçe sayıldığını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir kişinin iradesine tabi tutulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Meclis işlevini yitirdi eleştirileri gündeme geliyor. Sizce Meclis şu anda işlevini yitirdi mi?” sorusu üzerine, milletvekillerinin adı üstünde “milletin vekili” olması gerektiğinin altını çizdi.

Bir başka soru üzerine iktidara değil vatandaşın sorunlarına talip olduklarının ve bu sorunları çözmek istediklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “128 milyar dolar vardı değil mi Merkez Bankasının kasasında. Sorduk nereye gitti bu para? Biliyor musunuz, hayır. Ben de bilmiyorum, 600 milletvekili de bilmiyor işin garip tarafı. 128 milyar dolar nerede, kim aldı bu parayı, hangi kur üzerinden aldı?” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Billboardlara yarından itibaren ilan asıyoruz; 128 milyar dolar nerede? Tek soru bu, o kadar yazacak. Mudanya’da CHP olarak asmışız, polis gelmiş, ‘Bunları kaldıracaksınız’ demiş. Niye kardeşim ne var burada, niye sizi rahatsız ediyor? Ben tüyü bitmemiş yetimin hakkını soruyorum, 128 milyar dolar nerede? Yarın göreceksiniz bütün Türkiye’de bu billboardlarda olacak.”

Kılıçdaroğlu, “Merkez Bankası Başkanı 128 milyar dolarla ilgili ‘Araştırma yapın’ talimatı veriyor. Sen misin talimatı veren, görevden aldılar.” dedi.

Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine, “Gayet iyi. Partisinde bir ara dalgalanmalar oldu, onları derledi, toparladı. İradesini gösterdi. Dolayısıyla gayet güzel yönetiyor. Siz gazeteci olarak dikkatle dinliyorsunuz, ben de siyasetçi olarak dikkatle dinliyorum.” yorumunu yaptı.