Kanton Fuarı adıyla da bilinen Çin İthalat ve İhracat Fuarı’nın 129’uncusu, 15-24 Nisan’da sanal ortamda düzenlenecek. Buna paralel olarak organizatör komitesi, fuarın dünya genelindeki tanıtım faaliyetlerini de giderek yoğunlaştırıyor.

Kanton Fuarı, Çin’de dış ticaretin barometresi olarak kabul ediliyor. Geçen 64 yıl içinde aralıksız devam eden Kanton Fuarı, bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle sanal ortama taşındı.

Yeni Zelanda Çin’le Ticaret Derneği Başkanı Martin Thomson 129. Kanton Fuarı’nın ilk tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, fuarın sanal ortamda düzenlenmesini olumlu karşıladıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Geçen yıl, Çin hükümetinin organizasyonu altında sanal ortamda düzenlenen Kanton Fuarı son derece verimli geçti. Fuara 226 ülkeden iş insanları katıldı. Dünyanın bu yıl ki fuardan da büyük beklentileri var. Nitekim Yeni Zelanda’da herkes Çin’e ihracatın önemini konuşuyor. Ancak bana kalırsa, Yeni Zelanda’nın Çin’den ithalatının boyutları yeterince önemsenmiyor. Aslında Çin’den yapılan ithalat, Yeni Zelanda’nın gelişmesi bakımından büyük önem taşıyor. ”

Kanton Fuarı’nın sanal ortamda düzenlenmesiyle salgının etkilerinden uzak bir alan sağlanmış oldu. Ancak sanal Kanton Fuarı yepyeni bir konsept olduğundan pek çok detay iş insanlarının merak konusu haline geldi. Yeni Zelanda Çin’le Ticaret Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Jeffrey Fuar’la ilgili tanıtım toplantısında şu soruları sordu:

“Yeni Zelanda Çin’le Ticaret Derneği olarak bilmek istediğimiz şeyler var. Mesela kendi ürünlerimizi sanal ortamda satabilir miyiz?Fuar 24 saat erişilebilir olacak mı? Çevrim içi ve çevrim dışı yöntemler arasında ne gibi bir fark var”

Jeffrey, tanıtım toplantısında tatmin edici yanıtlar aldı. Kanton Fuarı Organizasyon Komitesi, son yıllarda inovasyona dayalı gelişmede ısrarcı olup, çevrim dışının yanı sıra çevrim içi fuar seçeneğini de iş insanlarına sunuyor. Bu kapsamda online rezervasyon, imza ve ticari kenetlenme gibi bir dizi faaliyet başlatıldı.

Edinilen bilgilere, Kanton Fuarı öncesinde Tayland, Malezya, Avustralya, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ve ABD gibi 32 ülke 44 bulut tanıtım faaliyeti düzenleyecek, böylece hedef piyasalarla isabetli şekilde kenetlenme gerçekleştirilecek.

Kanton Fuarı Genel Direktör Yardımcısı, Genel Sekreteri ve Çin Dış Ticaret Merkezi Genel Direktörü Chu Shijia basına verdiği demeçte, Kanton Fuarı’nın uluslararası iş insanlarına Çin’de gelişme fırsatı sunacağını, bu sayede ortak gelişmenin mümkün kılınacağını ve küresel ticaretin gelişmesine de katkı sağlanacağını kaydetti. Chu Shijia, konu hakkında şunları dile getirdi:

“Kanton Fuarı, Çin’de çifte sirkülasyona dayalı ekonomik gelişmenin önemli bir halkasıdır. Dolayısıyla fuarın dışa açık ve çok yönlü platform rolünü etkin şekilde yerine getireceğiz. Kaliteli gelişmeyi hızlandıracağız, ulusal stratejilerin uygulanmasına daha iyi hizmet edeceğiz. Dış ticarette inovasyonu güçlendireceğiz, yeni gelişme düzenine dinamizm katacağız.”