13. Çin Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’na son 100 gün kala, Çin’in güney eyaleti Guangdong’a bağlı Zhuhai kentinde dün geri sayım için özel bir tören gerçekleştirildi.

100 bin metrekarelik bir alanda kurulan ve çevrim içi ve çevrim dışı olmak üzere iki şekilde düzenlenecek olan fuara 400 yerli ve yabancı işletme katılıyor.

Fuar 28 Eylül-3 Ekim’de Zhuhai kentine bağlı Uluslararası Havacılık ve Uzay Sergi Merkezi’nde yapılacak. Fuar Organizasyon Komitesi’nden alınan bilgiye göre, yeşil kalkınma temalı fuarda bilimsel inovasyonun ehemmiyeti öne çıkarılacak, yeşil, güvenli ve bilimsel bir havacılık sergisi sunulacak.

13’üncüsü düzenlenen fuara Çin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Almanya, İsviçre, İsveç, Rusya, Kanada ve Brezilya gibi ülkelerden, aralarında Boeing, Airbus, GE, Rolls-Royce ve Honeywell gibi dünyanın önde gelen şirketlerinin yer aldığı 400 işletme katılıyor.

Öte yandan bu yıl, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü ve yeni Çin havacılık endüstrisinin kuruluşunun 70’inci yıldönümü. Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu (AVIC) da fuara büyük ölçekli katılım göstererek, Çin Halk Cumhuriyeti’nin havacılık endüstrisinde son 70 yıl içinde alınan meyveleri kapsamlı şekilde tanıtacak. Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (ÇHKO) bağlı Hava Kuvvetleri, günümüzün en ileri teknolojili donanımlarını sergileyecek, Çin Devlet Gemi Yapım Grubu (CSSC) da grup kimliğiyle ilk kez fuara katılarak deniz savunma teknolojilerini ziyaretçilerle buluşturacak.

Çin Hava Kuvvetleri’ne bağlı 1 Ağustos Gösteri Ekibi fuar kapsamında J-10 savaş uçaklarıyla birbirinden ilgi çekici gösteriler gerçekleştirecek. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen askeri geçit törenine katılan en yeni savaş uçakları da gösteride yer alacak. Wing Loong Ⅱ tipi insansız hava araçlarının da gösteriye katılması bekleniyor. Öte yandan Çin’in kendi gücüne dayanarak geliştirdiği ticari amaçlı yolcu uçağı C919 ve ticari uçak CBJ de fuarda sergilenecek.

Yerli ve yabancı işletmeler ile uçak teknolojilerine ilgi duyanların tamamına ulaşmak amacıyla fuar “bulut” ortamında da hizmet verecek. Fuar, mobil uygulamalar ve internet üzerinden 360 derece gezilebilecek. Fuara ilişkin en son haberler yine bu uygulamalar üzerinden elde edilebilecek. İnternet kullanıcıları “bulut fuar” hizmeti sayesinde ilgi çekici uçak gösterilerini ve havacılık teknolojilerini yakından tanıyabilecek.