Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Avrupa Birliği (AB)-Japonya Zirvesi’nin ilgili tarafları ilgilendirdiğini ve zirvede Çin’in hedeflenmemesi ve Çin’in içişlerine karışılmaması gerektiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında Çinli Sözcü’ye AB ile Japonya liderlerinin 12 Mayıs’ta Tokyo’da bir araya gelip, ticari teknoloji ve tedarik zinciri dâhil olmak üzere çeşitli alanlarda iş birliği planı hazırlayıp, bu iş birliğinin Çin’e bağımlılığı azaltmayı amaçladığı söylentisi hakkında Çin’in değerlendirmesi soruldu.

Sözcü, AB ile Japonya arasındaki temas ve iş birliğinin bölgesel istikrar ve gelişime, küresel tedarik zincirinin sorunsuz işlenmesine yararlı olması gerektiği kanısında olduklarını dile getirdi. Günümüzdeki koşullar altında farklı tarafların dayanışma içinde dışa açık iş birliğini artırarak dünya ekonomisinin düzeni, kuralı ve temelini ortaklaşa korumaları gerektiğine dikkat çeken Sözcü, ticaret duvarının savunulmak yerine yıkılması, kapanmanın yerine dışa açık olunması, birbirinden ayrılmanın yerine birbiriyle birleşilmesi gerektiğini vurguladı. Sözcü, dünya ekonomisinin istikrarının korunması ve toparlanması için ortak çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Sözcü, AB-Japonya Zirvesi’nin tarafların kendi işi olduğunu ve söz konusu tarafların Çin’i hedeflememesi ve Çin’in içişlerine karışmaması gerektiğini söyledi.