Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, tüm eyaletlere, 1 Mayıs’a kadar 18 yaş üzeri herkesin yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı hakkının tanımlanması ve aşı olmak için sıraya alınması talimatı verdiğini açıkladı. 

ABD Başkanı Joe Biden, Covid-19 salgını nedeniyle ülkenin kapanmaya gitmesinin 1. yılında ilk Ulusa Sesleniş konuşmasını yaptı.

Salgının, insanların hayatında birçok şeyi değiştirdiğini ve herkesin bir şeyler kaybettiğini dile getiren Biden, isim vermeden Donald Trump yönetimine de yüklenerek, “1 yıl önce bugün, pandemi nedeniyle her şey durdu. Virüs sessizlikle karşılandı ve günler, haftalar, aylar boyunca inkar nedeniyle kontrolsüz biçimde yayıldı. Bu durum da daha çok ölüme, enfeksiyona, strese, yalnızlığa yol açtı. 2019’daki fotoğraf ve videolar, başka bir çağda çekilmiş gibi.” dedi.

Biden, ABD’de şu anda Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 527 bin 726’yı bulduğuna işaret ederek, “Bu rakam, 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı, Vietnam Savaşı ve 11 Eylül saldırılarındaki can kayıplarından daha fazla.” ifadesini kullandı.