Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında 44 ilde çıkan 197 orman yangınından 185’inin kontrol altına alındığını bildirdi.

Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Marmaris Öğretmenevi’nde orman yangınlarında son duruma ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

“28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında 44 ilde 197 orman yangını çıktı, 185’i kontrol altına alındı.

4 Ağustos’tan sonra 16 uçak, 56 helikopter, 850 arazöz ve su tankeriyle etkin müdahalemize devam ediyoruz.

Yangınlar soğutulduktan sonra en kısa sürede hasar tespiti yapılacak, yanan ağaçlar sahadan çıkartılacak, ilk yağmurdan sonra fidan dikimi başlayacak.

Geleceğe Nefes Kampanyasıyla 252 milyon fidanı, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için üçer fidanı yıl bitmeden mutlaka dikeceğiz.”

SOYLU: “156 BİNA ACİL YIKILACAK”

Bakan Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

“Toplam 156 bina acil yıkılacak, yıkık ve ağır hasarlı konumdadır. 77 konut da aynı kapsamdadır.

Yangın sebebiyle 11 bin 844 haneden 36 bin 365 vatandaşımız tahliye edildi. Bu sadece Muğla ölçeğindeki bir rakamdır.

Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hem de Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) toplam buraya 20 milyon liralık bir yardım göndermiştir.

Sosyal medya üzerinden boş durmayanlar var tabii. Şu ana kadar 3 bin 246 içerik tespit ettik. Bunların da 172’sine işlem gerçekleştirildi.

552 kişi yangından etkilenerek hastanelere müracaat etmiştir. Şu anda 22 kişinin kimisinin müşahedesi kimisinin de yatarak tedavisi devam etmektedir.”