Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’de tutuklu Kanadalı Michael Kovrig ve Michael Spavor’un Çin’in ulusal güvenliğini tehlikeye atan suçlardan şüphelenildiği için yargılandıklarını kaydetti.

Çin’in yargı egemenliğine müdahaleye asla izin verilmeyeceğini dile getiren Wang Wenbin, Kanada tarafının sözde keyfi tutuklama iddiasının gerçeklerle alakası olmadığını ifade etti.

Wang Wenbin, Kanada’nın kendi menfaati için diğer ülkelerin iradesine aykırı davranarak, onları sözde ortak imzalı ülkeler listesine almaya zorladığını, bu tip beceriksiz komplonun asla başarılı olmayacağına dikkat çekti.

Wang Wenbin ayrıca Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Hong Kong ile ilgili iddialarıyla ilgili soruyu da cevapladı.

Wang Wenbin, şu ifadelerde bulundu:

“ABD, kendi normal meşru kolluk kuvvetleri hakkında diğer ülkelerin sorumsuz yorumlarına izin verebilir mi? Çin hukukun üstünlüğünü izleyen bir ülkedir ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi hukukun üstünlüğünü izleyen bir toplumdur. Hiç kimse hukukun üstünde olamaz. Hong Kong polisi, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nı ihlal ettiğinden ve devlet gücünü bozduğundan şüphelenilenleri tutuklamıştır ve onlara dava açılmıştır, bu meşru bir operasyondur.”