11 Eylül saldırılarının 20. yıl dönümü arifesinde Çin Medya Grubu’na (CMG) bağlı CCTV’nin bir muhabiri New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin kalıntılarını ziyaret etti.

Çinli muhabir, merkez yakınlarında birçok turist ve yerliyle röportaj yaptı ve 20 yıl sonra dünyadaki güvenlik durumuna dair görüşlerini sordu.

Birçok kişi acılarını bir daha hatırlamak istemediği için röportaj talebini reddederken, röportaj kabul edenlerin çoğu ise, 20 yılda terörle mücadele yürütülmesine rağmen, dünyanın daha güvenli hale gelmediğini savundu.

Çinli muhabire demeç verenler, “Dünya genelinde özellikle Orta Doğu ülkelerinde sorunlar yaşanıyor, diğer ülkelerde de terör örgütler faaliyetlerde bulunuyor”, “Hayır, tehditler sürüyor” gibi ifadeleri kullandı.

Kamuoyunda Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) küresel terörle mücadele savaşını yürütmesine rağmen dünyanın daha güvenli hale gelmemesini ABD’nin terörle mücadelede uyguladığı çifte standarda bağlı olduğu görüşü hakim.

Suriye krizinin 2011 yılında meydana gelmesinden sonra Esad yönetimini devirmek için ABD, terör örgüte darbe indirme sloganı atmanın yanı sıra, terör örgütle teması korudu. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Suriye’deki muhalifleri, özellikle ılımlı silahlı muhalifleri desteklemeye ve onlara öldürücü olmayan silah sağlamaya devam edeceklerini söyledi. Aslında sözde ılımlı olan muhaliflerin birçoğu, ABD’nin yabancı terör örgütler listesinde yer alıyor.

ABD, kendi hegemonyasını korumak için öteden beri terörle mücadelede çifte standardı uyguluyor. 1980’li yıllarda Sovyetler Birliği’nin etkisini azaltmak için ABD, gerillaları desteklemeyi seçti. El Kaide örgütünün lideri Bin Ladin ise bu güçten bir üyesiydi.

ABD’li tarihçi ve Houston Üniversitesinden Prof. Geralde Horne, ABD yönetiminin tarihten hiç ders çıkarmadığının altını çizdi. Horne, “1980’li yıllarda ABD Afganistan’da aşırıcıları destekledi ve 11 Eylül 2001’de, ABD ile bağlantısı olan teröristler New York ve Washington’a saldırılar düzenledi.” diye konuştu.

“Doğu Türkistan İslami Hareketi”, Çin’i ayırmaya teşebbüs ediyor. 11 Eylül 2002’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından hazırlanan uluslararası terör örgütler listesine alındı. ABD de Eylül 2016’da örgütü terör örgüt olarak tanıdı. Ancak 2020 yılının Ekim ayında zamanın ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, örgütü listeden çıkardı. Bu yanlış politika bugün sürüyor.

New York Times gazetesinin eski Orta Doğu muhabiri Chris Hedges, hükümetin bu davranışını şöyle değerlendirdi: “Eğer sen ABD’ye hizmet eden bir gangstersen, bir şey olmaz; fakat ABD’nin rakibine hizmet eden bir gangstersen o zaman kabul edilmez.”