Afganistan’da konuşlanan Amerikan ordusunun komutanı kısa süre önce basına verdiği demeçte, ABD ve NATO’ya bağlı askerlerin Afganistan’daki pek çok üsten çekilmeye başladığını açıkladı. Plana göre, bu çekilme 11 Eylül itibariyle tamamlanacak. 20 yıl süren bu savaştan geriye ise yıkık dökük, yara bere içinde bir Afganistan kaldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 20 yıl önce terörle mücadele bahanesiyle Afganistan savaşını başlattı ve korkunç bir insani felakete yol açtı. Boston Üniversitesi’nin istatistiklerine göre, Afganistan’daki savaş 2001 yılından bu yana geçen süre içinde 71 bini sivil olmak üzere 241 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı. Başkent Kabil’de sık sık terör saldırıları meydana gelirken, yerel halk gerginlik içinde yaşıyor. 

Asya Kalkınma Bankası tarafından açıklanan verilere göre de Afganistan nüfusunün yüzde 54,5’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor, çalışma çağındaki nüfusun yüzde 40,1’i günde 2 dolardan az kazanıyor.

ABD Dış İlişkiler Konseyi, Taliban’ın ABD’nin Afganistan’ı 2001’de işgal etmesinden bu yana en güçlü döneminde olduğunu kabul etti.

ABD, geçen 20 yıl boyunca Afganistan’daki savaş için 2 trilyon dolardan fazla harcama yaptı, 2 bin 400’den fazla ABD’li asker hayatını kaybetti.

Böylesine trajik bir sonuç, ABD’nin Afganistan’da mağlup olduğuna işaret etmekle beraber sözde “Amerikan Demokrasisi”nin Afganistan’a uygun olmadığını ve ABD’nin başka ülkelerin iç işlerine karışmasının ciddi neticelere sebep olacağını kanıtlıyor.

Afganistan savaşı, ABD’nın hegemonyacılığının bir tezahürüdür. Afganistan’ın yanı sıra Irak, Suriye ve Libya dâhil bazı ülkeler ABD ordusunun saldırıları nedeniyle büyük kaosa sürüklenmiştir. Demokrasiyi koruma bahanesiyle başka ülkelerin iç işlerine karışan ve insan haklarını koruma bahanesiyle insani facialar yaratan ABD, dünya barışına en büyük zarar veren unsur haline gelmiştir.