Çin’in Shenzhou-12 isimli insanlı uzay aracı yarın sabah ülkenin kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nde fırlatılacak.

Çin’in bu insanlı uzay misyonuyla ilgili olarak bugün düzenlenen basın toplantısından edinilen bilgiye göre, uzay istasyonunun tesis edilmesi planı doğrultusunda 2021 ile 2022 yılları arasında 11 uçuş misyonu yürütülecek.

Bunlardan 3’ü uzay istasyonunun ilgili modülleri, 4’ünün yük gemisi ve geri kalan 4’ünün ise insanlı uzay gemisinin fırlatılışı olacak. 2022 yılında Çin’in uzay istasyonunun inşası tamamlanarak ulusal uzay laboratuvarı kurulacak.

Shenzhou-12’nin uzaya göndereceği 3 astronot, mekanik kolun desteğiyle uzay gemisinin dışında uzun süre faaliyetlerde bulunacak, ekipmanları kurma, bakım ve onarım gibi çalışmalar yapacak.

Çin’in İnsanlı Uzay Projesi’nin genel işler ofisi başkan yardımcısı Ji Qiming, bugünkü basın toplantısında yaptığı açıklamada, uzayın dünya halklarının ortak varlığı ve uzay keşfinin insanlığın ortak davası olduğunu, bu konuda Çin’in uzayı barışçıl amaçla kullanmaya istekli tüm ülkelerle iş birliği geliştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Ji, şimdiye kadar Çin, Rusya, Almanya, Fransa, Belçika ve İtalya gibi ülkelerin yanı sıra uluslararası uzaycılık kurumlarıyla iş birliği geliştirdiğini söyledi.

Çin’in uzay istasyonunda yapılacak ortak bilimsel araştırma projeleri için şimdiye kadar 17 ülkeden 9 proje seçildi. 2. grup projeler de seçilecek.

Çinli ve yabancı astronotların ortak uçuşuna değinen Ji Qiming, bu konuda talepler geldiğini ve Çin’in uzay istasyonunun kurulmasından sonra bunun gerçekleşebileceğini dile getirdi.