2021 Dünya Yapay Zekâ Konferansı’nın (WAIC2021) açılış töreni bugün Shanghai Dünya Fuar Merkezi’nde düzenlendi.

Yapay zekâ (AI), Shanghai kentinin ulusal stratejiyi hayata geçirmek için kritik olarak geliştirdiği önde gelen üç endüstriden biridir ve aynı zamanda şehrin dijital dönüşümü için önemli bir itici güçtür.

Konferansa katılan birçok şirket ileri teknolojik ürünlerini tanıttı. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde Baidu’nun paylaşım insansız araç servisinin Çin’de 30 şehre açılacağı duyuruldu. Baidu’nun en son akıllı arabasının da hızlı geliştirildiği ve önümüzdeki 2-3 yıl içinde robot benzeri bir araba çıkabileceği kaydedildi.

Tecent şirketi, evreni keşfetmek için AI teknolojisini kullanarak Çin Ulusal Astronomik Gözlemevi ile ortaklaşa Yıldız Keşif Programı’nı başlatacaklarını belirtti.

Sıfır karbon emisyonu çağına gireceğiz. Klima sektörünün elektrik tüketimi toplam tüketimin yüzde 15’ine ulaşmıştır. Gree Electric, 9 yılda sıfır karbon kaynağı teknolojisini geliştirdi. Böylece küresel sıcaklık yükselmeye devam ederken böyle bir teknoloji kullanılarak sıcaklığın 0,5 derece düşmesi bekleniyor.

KISSINGER: HÜKÜMETLER AI’IN EKONOMİDEKİ ROLÜNÜ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALI

Açılış töreninde eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Henry Kissinger video aracılığıyla bir konuşma yaptı.

AI teknolojisinin artık ekonominin bir parçası olduğunu ve yakında herkesin işinin yapay zekaya dayanacağını dile getiren Henry Kissinger, hükümetlerin yapay zekanın ekonomilerdeki rolüne dikkate alması gerektiğine işaret etti.

Kissinger, “Batı aydınlanması döneminde Kant gibi filozoflar, inandığımız nesnel gerçekliğin aslında beynimizin gerçek yapısının bir yansıması olduğunu ve bunun doğasını bilmediğimizi söylediler. Einstein gibi bilim insanları aydınlanma bilimini geliştirirken AI’ın şu an keşfettiği sınırlara dokunmadı. Bu sürecin henüz başında bulunuyoruz. Bu sürecin insanlığın evrimi tarihinde önemli bir reform olduğunu fark ediyoruz.” dedi.

Kissinger, AI’ın Çin-ABD ilişkilerindeki etkisine değinirken, Çin kültürüne hayran olduğunu söyleyerek, yıllardır Çin-ABD ilişkilerinin ilerletilmesi için yaptığı çalışmalar ve iki halk arasındaki temaslardan memnuniyet duyduğunu belirtti.

İki ülkenin karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı ilişkileri geliştirmesi gerektiğine işaret eden Kissinger, “ABD yeni teknolojileri geliştirirken sadece teknolojik etkisi değil, aynı zamanda onun tarihi ve politik etkisini değerlendirmelidir. Aynı zamanda iki taraf arasında diyalog sürdürülmelidir, çünkü her konuda anlaşmaya varmak mümkün değil, birçok konuda fikir ayrılığı kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

Yüksek teknolojilerin ticari kullanımı alanında tekel eğilimi ortaya çıktığı uyarısında bulunan Kissinger, tarafların tekel arayışında bulunmaması, iki tarafın anlaşmaya vararak güvenlik çıkarlarına, gelecekteki ticari çıkarlarına ve beşeri gelişmelerine uygun olan engeller koymaması çağrısında bulundu.