CGTN / Christopher Helali

2021 yılı sona ererken, Çin Cumhurbaşkanı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri Xi Jinping Çin ulusu ve dünyaya umutlu ve önemli bir 2022 Yeni Yıl Konuşması yaptı.

Xi iyimser konuşmasında Çin ulusu ve halkının 2021’deki tarihsel başarılarını özetledi. Devam eden Covid-19 salgınının yarattığı zorluklara ve artan uluslararası gerginliklere rağmen, Çin halkı ÇKP liderliği altında ulus için ileri gitme yolunu gösterdi.

2021’in tarihsel başarıları ÇKP’nin yüz yıllık yolculuğunda Çin halkının ve ulusunun gerçekleştirdiği anıtsal başarıların üzerinde odaklanıyor. ÇKP 2021’de 100. kuruluş yıl dönümünü kutladı ve dünyanın en eski ve üyelik bakımından dünyanın en büyük siyasi partisi haline geldi. ÇKP liderliğinde Çin halkı sömürgeciliğin boyunduruğundan kurtulmayı ve halkı yoksullaştıran feodal toplumun kalıntılarını yok etmeyi başardı. Xi’nin belirttiği üzere bu yıl “İki Yüzyıllık Hedef” tarihsel bir şekilde bir araya geldi. Nihayet Çin halkı “her bakımdan modern sosyalist toplumu” için gerekli temeli kurdu ve “Çin ulusunun büyük yenilenmesi” rotasına girdi.

Xi, ÇKP’nin 19. Merkez Komitesinin altınca Plenum toplantısının partinin tarihsel konulardaki kararını kabul ettiğini söyledi. Bu şimdiye kadarki üçüncü tarihsel belgeydi. Xi, ÇKP’nin geçen yüzyıl içindeki devasa başarısının “bir motivasyon kaynağı” ve “ilham kaynağı” olduğunu söyledi.

ÇİN MUTLAK YOKSULLUĞU ORTADAN KALDIRDI

2021 yoksulluğu giderme kampanyasının tam ve tümüyle başarılı olduğu ilk yıldı. Ve bu kampanya tarihinde ilk Çin’de mutlak yoksulluğu ortadan kaldırdı. Xi, “Çin halkının kuşaktan kuşağa sürekli çabaları sayesinde, bir zamanlar yoksulluk içinde yaşayanlar artık gıda ve giysi ya da eğitim, konut ve sağlık sigortası için endişe etmeyecekler.” dedi.

Mutlak yoksulluğun ortadan kaldırılması Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin belirlediği tarihten 10 yıl önce gerçekleştirildi. Ancak Xi dikkatli bir şekilde “asla başardıklarımızın üzerine yatmamalıyız” diye uyardı. Xi’nin belirttiği gibi, aslında “gidilecek halen uzun bir yol var.”

Xi alçakgönüllü bir şekilde kendi yoksullukla mücadelesini anlattı ve “kendim kırsal kesimde çalışan biri olarak, yoksulluğun neye benzediğini kesinlikle biliyorum.” dedi. Aslında Xi Çin halkının özellikle de kırsal kesimde yaşayanların aile üyeleri, toplulukları ve ulus için yaşadığı zorlukları, mücadeleleri ve yaptıkları fedakarlıkları biliyor. Xi’nin halkın ihtiyaçları ve iyiliği konusunda duyduğu gerçek endişe onu sevilen bir lider yaptı.

Covid-19 salgını hüküm sürerken ve bütün dünyada insanlara çok büyük acılar yaşatırken, Xi Çin’in salına karşı ülke içinde dışındaki mücadelesinin başarılarını anlattı.

REFAH, BARIŞ VE UYUMU ÖNE ÇIKARAN BİR MODEL

Xi, “Bugüne kadar 120’den fazla ülke ve uluslararası örgüte 2 milyar dozdan fazla aşı gönderdi.” dedi ve salgını yenmenin ve uluslararası ilişkileri güçlendirmenin ancak “birlik, dayanışma ve iş birliğinin sonucunda” gerçekleşeceğini ekledi. Xi çevre alanında ise Çin halkının binlerce yıldır Sarı Nehri kullanma arzusuna dikkat çekti. Xi, Sarı Nehrin Çin boyunca geçtiği yerlerdeki 9 eyalet ve özerk bölgeye yaptığı ziyaretleri değerlendirdi.

Xi, Çin ana vatanının biyo çeşitliliğini oluşturan hayvanlar ve insanlara vurgu yaparak, Çin halkına “eğer doğayı yüzüstü bırakmazsak, doğanın bizi asla yüzüstü bırakmayacağını” hatırlattı. Xi’nin kilit konuları refah, istikrar ve uyum olan konuşmasında ayrıca emperyalizmin bölünme yaratma ve bölücülüğü kışkırtma çabalarının bir parçası olan belirli iç sorunlara da değindi. Xi, Hong Kong ve Makao Özel İdari Bölgeleri ile ilgili olarak ise, “Uzun dönemde ancak birlik ve koordineli çabalarla Tek Ülke, İki Sistem ilkesini sağlam bir şekilde uygulayabiliriz.” dedi. Xi ayrıca “Taiwan Boğazlarının iki yakasındaki halkın” ortak arzusu olan “ana vatanın tümüyle birleşmesi”nden bahsetti.

Çin ulusunun başarıları sadece kendi sınırları içine sıkışmış değil. Xi, Mars’taki Zhurong uzay aracı, Xihe uydusu ve Tianhe Uzay İstasyonu dâhil değişik büyük bilimsel başarıları da anlattı. Spor alanında Çinli atletler uluslararası düzeyde takdire değer bir performans sergiledi. Bunlar şubatta Çin Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaptığında sonuca ulaşacak. Xi, “Dünya gözlerini Çin’e çeviriyor ve Çin hazır.” dedi.

Xi’nin 2022 Yeni Yıl Konuşması iyimserlik, umut ve bütün insanlık için daha iyi bir gelecek vizyonu ile doluydu. Çin dünyaya farklı bir model gösterdi, bu halkın ihtiyaçlarını birinci sıraya koyan, herkesin refah, barış ve uyum içinde yaşamasını vurgulayan bir model. Gelin bu vizyonu bütün dünyada gerçekleştirmek için çalışalım.