Global Times / Ei Sun Oh

Çin’in üst düzey yasama ve siyasi yetkililerin yıllık toplantısı İki Toplantı, bu yıl yine mart ayında başkent Beijing’de toplandı. “İki Toplantı” ifadesi sıklıkla (özellikle yabancılara) Çin’in yasama organı için iki meclisli bir yapıyı kabul ettiği fikrini akseder. Bu, birçok diğer ülkedeki gibi üst kanat senato ve alt kanat temsilciler meclisi gibidir.

Ancak aslında durum tam da bu değil. İki Toplantı, Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM) ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) yıllık toplantılarına atıfta bulunuyor. ÇUHM, yasaların onaylandığı ve ulusal politikaların resmiyet kazandığı Çin’in tek ulusal yasama organıdır. Diğer yandan CPPCC, farklı siyasi ve uzmanlık alanlarından oluşan resmi danışma organıdır. ÇUHM’nin yasama çalışmaları için politika girdisi toplar ve sağlar, ama kendi başına yasa yapamaz. 

Birkaç yıl önce, bir belediye ve bir eyalette CPPCC toplantılarına yabancı gözlemci olarak davet edilme ayrıcalığı yaşadım, orada politikaların düzeltilmesi için bilgi araştırmasında metodolojik yaklaşımlarına ilk elden tanıklık ettim. Bir yabancı olarak, Çin politikalarının, sürekli olarak küresel gelişmelerin farkında olması gerektiğine dair görüşlerimi paylaştım. Bazı Batılılar İki Toplantı’yı “vitrin töreni” olarak görüyorlar. Açıkçası onlar, toplantıların saygınlığını ve önemini hafife alıyorlar.

Geçen yıl patlak veren Covid-19 salgınının Çin ve dünyayı etkilemesi nedeniyle İki Toplantı, mayıs ayına ertelenmişti. On yıllardır ilk kez Çin için, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’sın (GSYİH) büyümesi için anlaşılabilir biçimde bir hedef belirlenmemişti. O zaman -ve şimdi büyük oranda -dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği için birçok büyük ekonomi geçen yıl negatif büyüme kaydetti.  

Fakat Çin Başbakanı Li Keqiang’ın hükümetinin geçen hafta cuma günü sunduğu çalışma raporu, belki de Çin halkının ve birçok yabancı gözlemcinin rahat bir nefes alması hissine yol açtı. Li, Çin’in, 2021 yılında ekonomisini yüzde 6’nın üzerinde büyütmeyi hedeflediğini söyledi. Bu rakam, Çin’in geçmişteki efsanevi iki haneli büyüme rakamlarıyla karşılaştırıldığında görünürde düşük. Ama, bugünlerde dünyanın herhangi bir yerinde bile, olumlu büyüme iması büyük oranda mutlulukla karşılanırdı.

KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ TAAHHÜDÜNÜ SÜRDÜRÜYOR

Li’nin söylediği gibi, Çin için son on yıldaki en büyük başarı büyük bir nüfusa sahip ülkede mutlak yoksulluğun ortadan kaldırılmasıydı. Dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesinin, kısa sürede çok istenen bir amaca kapsamlı bir biçimde ulaşması şaşırtıcı bir durum. Ne var ki Çin, görünüşe göre rehavete kapılmıyor. Bu yılki İki Toplantı, sadece bu yıl için değil aynı zamanda gelecek beş için kalkınma gündemini belirlemesi gerektiğinden özellikle önem arz ediyor. Ve bu kalkınma ivmesi en azından, Çin’in neredeyse gelişmiş bir toplum haline ulaşmasının hedeflendiği 2035 yılına kadar devam etmeli.   

Aslında, çalışma raporundan anladığım, ileri gitmek, sosyoekonomik ve çevresel niteliklerin iyileştirilmesi, Çin’in ilerideki gelişmesinin merkezinde yer alacak. Çin liderliği geçmişte, insanların daha iyi geçim koşulları kalitesinden yararlanmasının önemini vurgulamıştı. Ve belirlenen sosyoekonomik hedeflerin, artık sadece çoğunlukla niceliksel olmadığını görüyorum. Bu hedefler şimdi, sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, eğitim, istihdam ve hatta kültürel ve eğlenmeyle ilgili niteliksel olan alanları da kapsıyor.

Elbette, Çin’in çevresel korumayı çok ciddiye almaya devam ettiğini gözlemlemek çok rahatlatıcı bir durum. Çin, yeşil enerji kullanımı ve karbon emisyonunu azaltmak için açık hedefler belirledi. Bu tabii ki, gelişmiş dünyanın birçoğunda hala ilgi gören “ne pahasına olursa olsun gelişme” zihniyetinden dağlar kadar farklı bir durum. Çin’in sürdürülebilir büyüme modeli, bu bakımdan birçok acı dersin önlenmesine yardımcı olabilir. 

Ve benim gibi yabancı gözlemciler, elbette, Çin’in dünya ile özellikle ekonomik cephedeki karşılıklı etkileşimlerine odaklanırlar. Sonuç olarak, Çin dünyanın ikinci en büyük ekonomisi ve ticaret ülkesidir. Çin’in, kendi ekonomisini yenilemesini ve ardından, “çifte dolaşım” olarak bilinen model ile küresel ekonomiyi canlandırmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Çin’in, Kuşak ve Yol İnisiyatifi çatısında ticaret ve dışarı yapılan yatırım konusundaki taahhüdünü sürdürmesinden memnunuz. Hizmet ticareti üzerindeki yeni vurguya kişisel olarak ilgi duyuyorum, bana göre, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin en önemli hedefi olarak gördüğüm şeyle -daha fazla ve daha iyi etkileşimler kanalıyla insanlar arası bağ oluşturma- el ele gidiyor. İki Toplantı’nın gündemi gerçekten canlı.