2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni dün akşam planlandığı gibi düzenlendi. Çin’deki mevsimlerin 24 sezonuyla yapılan geri sayımından, Olimpiyat Bayrağı’ndaki dünyanın beş kıtasını temsil eden beş halkanın buzdan çıkışına, Çin ulusal bayrağının elden ele aktarılmasından olimpiyat meşalesinin yakılmasına kadar, açılış töreni sürprizlerle dolup taştı.

Bu ayrıntılara tekrar bakıldığında, hâlâ muhteşem duygu yüklü bir his veriyor.

Ayrıntı 1:

Çin’in 24 sezonuyla yapılan geri sayımı çok güzel bir yenilik oldu ve geri sayımda Çin’e özgü romantizmi yansıtan sahneler yer aldı.

Bazı internet kullanıcıları bunun gibi yorumlar paylaştı:

“Dün aynı zamanda Çin’in 24 sezonundan ilki olan Li Chun, yani bahar başlangıcına denk geldi. Geri sayımının son saniyesinin Li Chun sezonuna verilmesi bayram coşkusunu artırdı.”

Ayrıntı2:

Hem Kış Olimpiyat Oyunları, hem de Çin’in yeni yılı karşılamak için, yerdeki erkanda yeni yılınız kutlu olsun anlamına gelen ‘过年好’ Çince karakterleri gösterilince Çin Ulusal Spor Stadyumu’nda (“Kuş Yuvası”) alkışlar durmadan yankılandı.

Ayrıntı3:

“Sahnede “Karahindiba tohumları” şeklindeki ışıklar yavaşça uzaklaştığında, Çin’in beş yıldızlı kırmızı ulusal bayrağı 12 çocuğun ellerinde yavaş yavaş açıldı. Sonra çocuklar bu rengarenk bayrağı 176 temsilciye aktardı. Sonunda Ulusal Bayrak Mangası’na teslim edildi.”

176 temsilcinin arasında hem Qi Fabao gibi örnek vatandaşlar, hem de Çin’deki 56 etnik grubunu temsil eden üniversiteliler, sağlık çalışanları, polisler ve kuryeciler dâhil çeşitli alanlardan kişiler vardı.

Ayrıntı 4:

Açılış töreninde özel efektlerle yapılan Sarı Nehir’in gökten dökülerek bir buz dünyasına dönüşmesi sahnesi son derece muhteşem bir manzara yarattı.

Bu da Çinlilere özgü bir tür romantizmdir.

Ayrıntı 5:

Olimpiyat Bayrağı’nda dünyadaki beş kıtayı temsil eden beş halkanın buzdan çıkışı, yabancılaşmanın giderilmesini ve tüm insanların birbirine yaklaşmasını sembol etti.

Buz topu buz küpüne çarptıktan sonra, kristal berraklığında beş buz ve kar halkası, bir Buz Küpü’nden çıktı.

Ayrıntı 6:

Çin’in Kış Olimpiyat kafilesi dün akşam saat 21.24’te “Ana Vatana Övgü” adlı şarkının eşliğiyle sahneye girdi, bu Çin kırmızısı alkışlarla karşılandı.

Bazı internet kullanıcıları, “Çin’de 24 sezon var. Bugün 4 Şubat. İşte bu Çinliler’in romantizmidir.” diye paylaştılar.

Ayrıntı7:

Her ülke ve bölgenin kafilesi için hazırlanan “kar tanesi” şeklindeki rehber kartı, zeytin dallarıyla bağlanarak “büyük bir kar tanesi” haline dönüştürüldü.

Farklı kar taneleri Beijing’de buluşarak, tüm insanlığı simgeleyen ortak büyük bir kar tanesi haline getirildi.

Ayrıntı 8

“Dünya sevgiyle dolsun” (Let the world filled with love) adlı şarkının eşliğiyle, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen onlarca genç omuz omuza yürüyerek geçti. Gençlerin gerisinde büyük bir fotoğraf slaytı sahnesi yavaş yavaş açıldı. Bu da “ortak bir gelecek için birlikte yürüyelim”i sembolize etti.

Ayrıntı 9:

Ellerinde barış güvercinlerini tutan 6 yüz çocuğun sahnede yürümesiyle gerçek zamanlı fotoğraf gösterisi yapıldı.

Bu gösteride hareket, ses ve görüntü senkronizasyonu yapay zekâyla sağlandı. Böylece dünyadaki görsel sanat teknolojisinde bir ilk yaratıldı.

Ayrıntı 10:

Büyük olimpiyat meşalesinin yakılma yöntemi de izleyicilere bir sürpriz sundu.

Yakmak yerine yanan ana meşale büyük kar tanesinin ortasına bırakıldı.

Yönetmen Zhang Yimou, bu yönetimin daha düşük karbonlu ve çevre dostu bir yaklaşıma ilişkin yeşil olimpiyat konseptini yansıtarak olimpiyat tarihindeki bir meşale yakma inovasyonunu oluşturduğunu belirtti.

Zhang, “Küçük bir meşale, bana ulu olimpiyat ruhunu, tüm insanlığın alev alev yanan coşkusunu ve romantizmini düşündürdü.” diye konuştu.