Bugün Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılışına 200 gün kala, Zhangjiakou stadyumunda çeşitli hazırlık çalışmaları pürüzsüz şekilde yürütülüyor.

Başkent Beijing, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nı Hebei eyaletinin Zhangjiakou bölgesiyle birlikte düzenleyecek. Zhangjiakou stadyumunda sporcular serbest kayak, kayakla atlama ve kros kayak dahil iki büyük dal, altı yan dal ve 50 küçük dalda 51 altın madalya için yarışacak.

Kayakla atlama yarışmasını üstlenen 2022 Beijing Kış Olimpiyatları Ulusal Kayakla Atlama Merkezi “Xueruyi” stadyumunda sporcular 5 altın madalya için yarışacak.

Kış Olimpiyat Oyunları Zhangjiakou Bölgesi meteoroloji ekipman destek ekibi üyesi Wang Xuhai, kayakla atlamanın rüzgar gücü koşullarına en ciddi ihtiyaç duyulan yarışma dalı olduğunu, dolayısıyla yarışmanın sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak için yerel meteoroloji departmanının yarışın başlangıç noktasından iniş noktasına kadar toplam yedi rüzgar istasyonu kurduğunu söyledi.

Aynı zamanda, çok sayıda kent gönüllüsü normal eğitim sayesinde Kış Olimpiyatları gönüllü hizmet çalışmalarının ilerletilmesini sağlayan önemli bir güç haline gelirken, hâlihazırda Zhangjiakou kentinde toplam 14 bin 526 kent gönüllüsü Kış Olimpiyat Oyunları’na katkıda bulunmak için bekliyor.

Şimdiye kadar Zhangjiakou Bölgesi’nde Kış Olimpiyatları kapsamındaki 76 önemli projenin inşaatı tamamlanmış durumda.

Zhangjiakou Kenti Kış Olimpiyat Oyunları Ofisi çalışanı Zang Xiaojia’nın verdiği bilgiye göre, Zhangjiakou kenti, Olimpiyat Oyunları’na sağlanacak hizmetlerin sorunsuz şekilde yürütülmesini güvence altına almak için Olimpiyat Oyunları Servisi Entegrasyon İlerletme Merkezi kurdu.

Halkın Kış Olimpiyatları, buz ve kar sporları konusundaki farkındalığını arttırmak amacıyla çeşitli bölgelerde tanıtım faaliyetleri düzenleniyor. Bu etkinliklerde izleyenler sadece spor ekipmanlarını görmekle kalmayıp, çeşitli kış sporlarını deneyimleme şansına sahip oluyor.