Çin’in başkenti Beijing’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları için son 7 güne girildi.

Oyunların başlamasına bir hafta kala başkent Beijing’in her yerinde olimpiyat hazırlıklarının izleri görülüyor.

Caddeler ve sokaklar Kış Olimpiyatları’nı konu alan panolar ve dekorasyonlarla kaplanırken Olimpiyat maskotları panda Bing Duin Duin ve Çin feneri Shuay Ron Ron’un figürleri şehrin farklı köşelerini süslüyor.

Şehir merkezinin kuzeyinde, Beijing Ulusal Stadyumu ile Beijing Olimpiyat Kulesi’nin bulunduğu Olimpiyat Parkı bölgesi, organizasyona özel ışıklandırıldı.

2008 Beijing Olimpiyatları için inşa edilen “Kuş Yuvası” adı verilen Ulusal Stadyum, 4 Şubat’ta Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine ev sahipliği yapacak.

OLİMPİYAT KÖYLERİ KAPILARINI AÇTI

Oyunların organize edileceği şehir merkezi, Yanqing ilçesi ve komşu Hubei eyaletinin Zhangjiakou şehrindeki Olimpiyat Köyleri sporculara ve takım yetkililerine kapılarını açtı.

Başkentin merkezindeki Beijing Olimpiyat Köyü’nün 44 ülkeden yaklaşık 1000 sporcu ve takım yetkilisini ağırlayacağı belirtildi.

Konaklama, fitness, eğlence ve sağlık hizmetlerinin bulunacağı tesiste 678 çeşit yemeğin dönüşümlü olarak sunulacağı, menüde 1 Şubat’ta başlayacak Çin Yeni Yılı’na özel seçeneklerin yer alacağı ifade edildi.

90’DAN FAZLA ÜLKEDEN 3 BİNDEN FAZLA SPORCU MÜCADELE EDECEK

4-20 Şubat’ta gerçekleştirilecek 2022 Kış Olimpiyatları’nda 15 dalda 90’dan fazla ülkeden yaklaşık 3 bin sporcu mücadele edecek.

Salon buz müsabakaları Beijing merkezinde, alp disiplini kayağı ile kızak müsabakaları merkeze 75 kilometre uzaklıktaki Yanqing ilçesinde ve diğer kayak, snowboard ve kayakla atlama müsabakaları ise komşu Hubei eyaletinin Zhangjiakou şehrinde yapılacak.

COVID-19 SALGINI NEDENİYLE “KAPALI DEVRE” ORGANİZE EDİLECEK

Olimpiyatlar, Covid-19’un yayılmasından korunmak amacıyla sporcu, görevli ve gönüllülerin yer aldığı etkinlik alanlarının şehirden yalıtıldığı “kapalı devre” sisteminde gerçekleştirilecek.

Oyunlarda açılış, kapanış törenleri ve müsabakalar için bilet satılmazken izleyici grupları davetle müsabakalara getirilecek.

ÇİN’İN BUGÜNE KADARKİ EN BÜYÜK KIŞ OLİMPİYATLARI EKİBİ

Öte yandan Çin, olimpiyatlara katılacak sporcular ve takım yetkililerinin 387 kişilik bir ekip oluşturacağını açıkladı.

Çin’in bugüne dek Kış Olimpiyatlarına yolladıklarının en büyüğü olan ekip, 87’si kadın 176 sporcudan oluşuyor.

TÜRKİYE’Yİ 7 SPORCU TEMSİL EDECEK

Kış Olimpiyatları’nda Türkiye’yi ise 7 sporcu temsil edecek. Kayakta 6, buz pateninde ise 1 Türk sporcu Çin’de yarışacak.

Kayakta alp disiplininde Özlem Çakıroğlu ve Berkin Usta, kayakla atlamada Fatih Arda İpçioğlu, kayaklı koşuda Özlem Ceren Dursun, Ayşenur Duman ile Yusuf Emre Fırat yer alacak. Kısa kulvar sürat pateninde ise Furkan Akar Beijing’de mücadele verecek.

OLİMPİYAT MEŞALESİ 11 NOKTADA ELDEN ELE TAŞINACAK

Beijing’de Covid-19 tedbirleri nedeniyle Kış Olimpiyatları öncesinde olimpiyat meşalesi az sayıdaki noktada elden ele taşınacak.

Beijing yerel yönetiminden yapılan açıklamada, meşalenin 2, 3 ve 4 Şubat’ta müsabakaların düzenleneceği Beijing merkezi, Yanqing ilçesi ve komşu Hubei eyaletinin Zhangjiakou şehrinde 11 noktada elden ele taşınacağı kaydedildi.

AÇILIŞ TÖRENİNİN KOREOGRAFİSİ ÇİNLİ SİNEMACI ZHANG YIMOU’DAN

Kış Olimpiyatları’nın 4 Şubat’ta düzenlenecek açılış törenini, 2008 Beijing Olimpiyatları’nın açılış törenini hazırlayan Çinli sinemacı Zhang Yimou tasarladı.

2008 Olimpiyatları için tasarladığı gösteri ile hafızalara kazınan 71 yaşındaki Çinli sinemacı, Güney Kore’de (Kore Cumhuriyeti) düzenlenen 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları kapanış töreninde olimpiyat meşalesinin 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’na devredildiği bölümün sanat tasarımını da üstlenmişti.