Yabancı diplomatların katıldığı ilk 2022 Beijing Olimpiyat brifingi 21 Mayıs’ta düzenlendi. Brifinge 70’den fazla ülkenin Çin’deki yaklaşık 120 misyon şefi ve üst düzey diplomatı katıldı.

Beijing Belediye Başkan Yardımcısı ve Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Jiandong açılış törenine katıldı ve bir konuşma yaptı. (Fotoğraf: Cui Jun)

Beijing Belediye Başkan Yardımcısı ve Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Jiandong, Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları hazırlıklarının ilerleyişi hakkında bilgi verdi ve mekânlar, altyapı, yarışma organizasyonu, oyun hizmetleri, reklam ve tanıtımlar, uluslararası değişim ve iş birliği, sürdürülebilirlik ve miras ile buz ve kar sporlarının yaygınlaşmasının yönlerini ayrıntılı olarak anlattı.

Verilen bilgilere göre, tüm yarışma mekânları tamamlandı ve Uluslararası Kış Sporları Örgütü denetim ve sertifikasyonundan geçti. Üç Kış Olimpiyat Köyü’nün ana projeleri de tamamlandı. Bu yılın başında, kar ve buz projesi test faaliyetleri başarıyla gerçekleştirildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi 2022 Beijing Kış Olimpiyatları Koordinasyon Komitesi Başkanı Samaranch toplantıya görüntülü bağlanarak, Beijing Kış Olimpiyatları hazırlıklarının başarılarını onayladı ve Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarılı ev sahipliğine olan güveninin tam olduğunu ifade etti.

Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Uluslararası İrtibat Departmanı toplantıda uluslararası VIP programını detaylı şekilde tanıttı ve diplomatların sorularını yanıtladı. Bu yılın ikinci yarısında ve gelecek yılın başlarında, Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi, uluslararası VIP programının ilerlemesine göre Çin’deki diplomatların katılacağı brifingler düzenlemeye devam edeceği bildirildi.