Global Times

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nın açılışı ile birlikte pek çok yarışma yapılacak. 90’dan fazla ülke ve bölgeden 3 bin kadar sporcu kar ve buz dünyasına “Daha Hızlı, Daha Yüksek ve Daha Güçlü” olimpiyatın yeni bir bölümünü yazacak. Aynı zamanda, Olimpiyatların açılışının getirdiği duygu sürüyor. Ölçek en büyük ve performans en iyisi değildi ama şiirsel geri sayım tasarımı, berrak “beş buz ve kar” halkası, şaşırtıcı sayısal ışık, kar tanesi şeklindeki çaydanlık, benzersiz ve yaratıcı çevre dostu ateşlememe seremoni kavramı insanların bütün bunların “çok modern” ve “çok Çinli” olduğunu düşünmesine neden oldu. Ana akım uluslararası kamuoyunun açılış törenini coşkuyla takdir etmesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Batı’daki tek tek siyasetçilerin ve medyanın yaptığı yorumlarla tam bir zıtlık oluşturuyordu. Bütün dünyadan gelen sporcuların açılış törenindeki coşkusu bazı ülkelerin Beijing Kış Olimpiyatları’nı “diplomatik olarak boykotunu” tümüyle çökertti.

Geleneksel güneş sezonu “Li Chun” ya da “Baharın Başlangıcını” öne çıkaran açılış töreninin bir parçası sosyal medya platformlarında güçlü bir yankı buldu. Covid-19 salgını bütün ülkeler ve bölgelerde toplumlar, ekonomiler ve insanların hayatlarına büyük bir etki yaptı ve küresel spor organizasyonları yapmanın önüne büyük zorluklar çıkardı. Küresel kayak piyasası en iyi 2018-2019 sezonundan doğrudan en kötü 2019-20 sezonuna girdi. “Bahar geliyor ve her şey canlanıyor.” Beijing Kış Olimpiyatları planlandığı gibi açıldı ve dünyaya önemli bir fırsat sundu. İnsanlar sahne ve büyük bir olayla kışa elveda demeye ve baharı karşılamaya istekli.

“GELECEĞİ BİRLİKTE KARŞILAMAK”

Eskisinden daha çok “geleceği birlikte karşılamaya” ihtiyacımız var. Açılış töreninde, çeşitli heyetlerin kar tanesi şeklindeki yönlendirme kartlarından oluşan “büyük kar tanesi” çaydanlıkla bazı kişiler “dünyada birbirine benzeyen iki kar tanesi yoktur” yazısını okurken, diğerleri “dünya bir ailedir” insani duygusunu hissetti. Çeşitli küçük kar tanelerinin birbirlerinden güç alarak birbirine dayandığını ve sonunda aynı meşaleyi desteklemek için çalıştığı sahne çok dokunaklıydı. Doğuya özgü “Her güzellik kendine özgüdür ve bütün güzellikler barış içinde bir arada kalır” anlayışı Yunanistan’da doğan ve bütün insanlığa ait evrensel değerleri aydınlatan asla sönmeyen Olimpiyat ateşini tamamlıyor.

Açılış töreninde Çin ulusal marşı çalınırken ve çok iyi bilinen Çin şarkısı “Ana Vatana Övgü” melodisi başladığında birçok Çinlinin gözleri yaşardı. Onların derin yurtsever duyuları anında ateşlendi. Bu göz yaşları sıcak ama yakıcı değildi, barış kumruları ve sahnedeki birliği temsil eden büyük kar taneleri ile uyum içinde birbirine karışıyordu. Çinliler, ülkelerinin zengin ve güçlü olacağını ve ulusun gençleşeceğini umarak, ana vatanlarını severler. Aynı zamanda barışı da severler ve dünya barışına büyük katkıda bulunurlar. Bütün bu duygular samimidir ve kalplerinin derinliklerinden gelir. Buna uygun bir biçimde, BM Genel Sekreteri Beijing’de dünyada bir rekabet olduğunu, ama bu rekabetin zorunlu olarak düşmanlık anlamına gelmediğini söyledi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach da sıkı bir rekabete giren rakiplerin bile barış içinde bir arada yaşayabileceğini ve birbirine saydı duyabileceğini ve Olimpiyat Hareketi’nin misyonunun bu olduğunu söyledi.

BAHARIN DOĞUŞU

Bazı belirli ABD ve Batı medya kanalları çok dar kafalı. Kayağın ilk çıktığı yer olan Çin’in kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nden Uygur sporcu Dinigeer Yilamujiang ve Han sporcu Zhao Jiawen açılış töreninde küresel gözlerin önünde Olimpiyat ateşini yaktıklarında bazı ABD medya kanalları Xinjiang kızın “meşaleyi yakmaya zorlandığını” iddia etme yanılgısına bile düştüler, bunun amacı uzun zamandır sözde soykırım suçlamaları yaptıkları gerçeğini gizlemeye çalışmaktı. Birçok yabancı internet kullanıcısı dobra dobra iddianın “çok saçma” olduğunu belirtti. Bir sporcu için, Olimpiyat Oyunlarının açılış töreninde ana meşale taşıyıcısı olmak ömür boyu süren bir hayaldir. Bazı ABD basın kuruluşlarının mantığına göre, “Çin sporcuyu ömür boyu süren hayalini gerçekleştirmeye zorlamıştı.” Bundan daha saçma bir mantık var mı?

İyi ki, hakikat çarpıtılamaz ve hiç kimse baharın gelişini durduramaz. Bir Çin şiirinde “küçük bir ateş sık sık insanın baharın güney ışığının sıcaklığını hissetmesini sağlar ve yanan bir ocak gecenin karanlığını yırtar” der. Çin ulusu antik zamanlardan beri derin bir kararlılık ruhuna sahiptir. Dünyanın acilen birbirini ısıtması ve birlikte zorlukları yenmesi gereken bir zamanda, Beijing Kış Olimpiyatları’nın dünyaya getirdiği şey “baharın mesajıdır.” İnsanların Beijing Kış Olimpiyatları’nın karı ve buzundan baharın doğmasını beklemek için çok sayıda nedeni var.