Yabancı gazeteciler 2022 Beijing Kış Olimpiyatları stadyumunu ziyaret ederken, “Çin’in bir kez daha dünyayı şaşırtmasını bekliyoruz.” dediler.

“2022 Kış Olimpiyatlarında Çin’in dünyayı bir kez daha şaşırtmasını bekliyoruz”_fororder_resim 1

Gazeteciler Ulusal Kayakla Atlama Merkezi’nin çatısından stadyumu seyrediyor

Bahar mevsimine girilmesiyle Beijing’de ağaçlar çiçek açarken, 200 km uzaklıktaki ve 51 altın madalyanın sahiplerini bulacağı Zhangjiakou bölgesi hâlâ karla kaplı. 17 Mart’ta yağan yoğun kar, sadece son kayak sezonunun tadını çıkarmak isteyen turistleri değil, ziyarete gelen yabancı gazetecileri de çekti.

“2022 Kış Olimpiyatlarında Çin’in dünyayı bir kez daha şaşırtmasını bekliyoruz”_fororder_resim 2

Spor meraklıları U şeklindeki havuza atladı

“2022 Kış Olimpiyatlarında Çin’in dünyayı bir kez daha şaşırtmasını bekliyoruz”_fororder_resim 3

Çocuklar da kayak yapmayı sever

Zhangjiakou’da gazeteciler sırasıyla Kış Olimpiyatları Köyü, Yunding Kayak Parkı, Ulusal Kayakla Atlama Merkezi, Taizi Kar ve Buz Kasabası gibi mekanlarda röportaj gerçekleştirirken, herkes Çin’in yüksek kaliteli stadyum tesislerini ve hazırlık çalışmalarını övgüyle değerlendirdi.

“2022 Kış Olimpiyatlarında Çin’in dünyayı bir kez daha şaşırtmasını bekliyoruz”_fororder_resim 4

Hindistanlı Gazeteci Anil Pandey

Hindistanlı Anil Pandey, “Çin’in hem olimpiyat hazırlıkları hem de Covid-19 salgını önleme ve kontrol çalışmalarında çok iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Çin’in 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması çok önemli bir organizasyon, tıpkı 2008 Olimpiyat Oyunları’na başarıyla ev sahipliği yaptığı gibi, Kış Olimpiyatları’na da bir kez daha pürüzsüz şekilde ev sahipliği yaparak, Çin’i yeni bir tarihi seviyeye taşıyacaktır.” dedi.

“2022 Kış Olimpiyatlarında Çin’in dünyayı bir kez daha şaşırtmasını bekliyoruz”_fororder_resim 9

Romanyalı gazeteci Loana Gomoi

Romanyalı gazeteci İoana Gomoi şunları söyledi: “Zhangjiakou Bölgesi’ndeki altyapı tesislerinin yüzde 80’inin tamamlandığına bizzat tanık olmak dışında, Kış Olimpiyatları’nın gelmesini dört gözle bekliyorum, 2008 Beijing Yaz Olimpiyat Oyunları bize büyük sürprizler getirdi, 2022 Kış Olimpiyatları’nın da dünyaya aynı sürprizleri getirebilmesini bekliyorum.”

 

“2022 Kış Olimpiyatlarında Çin’in dünyayı bir kez daha şaşırtmasını bekliyoruz”_fororder_resim 6

Taylandlı gazeteci Tiangrojrat Siwattra

Zhangjiakou’nun gittikçe yoğunlaşan kış Olimpiyat atmosferi tropik bölgelerden gelen gazetecileri de heyacanlandırdı. Taylandlı gazeteci Tiangrojrat Siwattra, “Taylandlılar buz ve kar dahil spor etkinlikleri çok sever ve Taylandlı sporcular 2018’de Pyeongchang Kış Olimpiyatları’na katıldı. Çin ile Tayland mesafe olarak birbirinden uzak değil, Zhangjiakou’da üst düzey ve modern kar ve buz stadyum bulunuyor, Taylandlılar fırsat olursa, burayı bizzat görmek ister.” diye konuştu.

Hindistan’dan Anil Pandey: “Hindistan’da da kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapabilen birçok eyalet var. Çin’in böyle bir yarışmaya nasıl ev sahipliği yaptığı, gösterdiği tüm çabalar, Çin’in ona verdiği önem, Hindistan’ın öğrenmesine değerdir.” dedi.

Salgının yayılmaya devam ettiği koşullarda Kış Olimpiyatları’na düzenli şekilde hazırlık yapmanın önemini vurgulayan Pakistanlı gazeteci Zubair Bashir, halihazırda tüm insanlığın Covid-19 salgınıyla boğuştuğunu, Çin’in önce ekonomik toparlanma, sonra da aşı geliştirmekle dünyaya ümit getirdiğini, Çin’in Tokyo Olimpiyat Oyunları ve Beijing Kış Olimpiyatları’na katılan tüm sporcuları aşılanmaya seferber ettiğini, Çin’in spor etkinliklerini yeniden başlatarak yeryüzünde yaşayan hepimizin büyük bir aile olduğumuzu göstermeyi umduğunu belirtti.

“2022 Kış Olimpiyatlarında Çin’in dünyayı bir kez daha şaşırtmasını bekliyoruz”_fororder_resim 8

 Suriyeli gazeteci Noumayr

Suriye’den gelen Noumayr: “Kış Olimpiyatları tüm dünyadaki insanlar için salgının pusunu temizleyebilir ve tüm dünya halkları bu spor etkinliğini dört gözle bekliyor. Çin hükümetinin ve halkının Kış Olimpiyatları için gösterdiği büyük çabaları görebiliyoruz ve 2022 Kış Olimpiyatları’nın başarıyla yapılacağına inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak Japonya’dan gelen Hoshi Kazuaki, küresel dayanışma, karşılıklı yardım ve güçleri birleştirme çağrısında bulundu. Kazuaki, “Tokyo Olimpiyatları tüm ülkelerin aktif katılımını ve samimi iş birliğini bekliyor. Beijing Kış Olimpiyatları için de  ülkelerin iş birliğini nasıl güçlendireceğini düşünmek gerekir. Bu kez Zhangjiakou’da hazırlıkların düzenli bir şekilde ilerletildiğini görüyorum, bu temelde dünyanın dört bir yanından katılımcılar gelebilir, Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarıyla yapılacağına inanıyorum.” dedi.

Zhangjiakou’da dünyanın dört bir yanından gazetecilerin yanı sıra, çok sayıda yabancı da Çin Olimpiyat Oyunları’na katkıda bulunmak için elinden çabayı göstermekle meşgul.

Yunding Kayak Parkı projesi uzmanı ve daha önce Pyeongchang Kış Olimpiyatları hazırlık çalışmalarına katılan Güney Koreli Heejeoung Moon: “Çalışmalarım sürecinde Çinli kayakseverlerin Kış Olimpiyatlarına olan hevesini ve giderek daha çok sayıda Çinlinin kar ve buz sporuna olan ilgisinin arttığını hissedebiliyorum” dedi.

İtalyan Pierpaolo, İtalyalı TechnoAlpin Buz ve Kar Tesisleri (Zhangjiakou) Co, Ltd Genel Müdürüdür. TechnoAlpin Şirketler Grubu, kar yapımında küresel pazar payının % 60’ını oluşturuyor ve şu anda Çin’deki 300’den fazla kayak stadyumu için yaklaşık 2 bin kar yapım tesisi sağlıyor. 2017-2019 yılları arasında TechnoAlpin Şirketler Grubu sırasıyla 2022 Beijing Kış Olimpiyatlarının tüm stadyumuna kar yapım sistemi ve tesis tedariki sağladı. Pierpaolo şunları söyledi: “Olimpiyatlara katılmak bizim için harika bir fırsat. Çin pazarına çok değer veriyoruz ve buradaki iş ortamı çok iyi, Kış Olimpiyatları sonrası bile, burada uzun vadeli gelişmeyi ümit ediyoruz. “