Çin 2035 yılında yaklaşık 700 bin kilometreye çıkan ulusal kapsamlı ulaşım ağı inşa edecek.

Çin Ulaştırma Bakanı Li Xiaopeng, 2035 yılına kadar Çin’in ulusal kapsamlı üç boyutlu ulaşım ağının yaklaşık 700 bin kilometreye ulaşacağını belirtti.

Li Xiaopeng, bugün Çin Devlet Konseyi enformasyon ofisinde düzenlenen basın toplantısında, demiryolunun 200 bin kilometre ve yüksek seviyeli su yolunun 25 bin kilometreyi bulmasının beklendiğini ve sivil havaalanı sayısının 400’e çıkacağına işaret etti.

Li, Çin’in aynı zamanda ulaşım merkezlerinin inşasını güçlendirerek küresel ulaşım ağını geliştireceğini sözlerine ekledi..

Li, “Kapsamlı ulaşım merkez kümeleri, ana şehirler ve ana limanlar da eş zamanlı inşa edilecek. Beijing-Tianjin-Hebei, Yangtze Nehri Deltası, Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi ve Chengdu-Chongqing ikili şehir ekonomik çemberi dâhil dört uluslararası ulaşım merkezi kümesi kurulacak. Ek olarak, ülke çapında 20 uluslararası ulaşım merkez şehri ve yaklaşık 80 ulusal ulaşım merkez şehri dâhil olmak üzere100 tane kapsamlı üç boyutlu ulaşım merkezi oluşturulacak.” dedi.

Salgının günümüzdeki uluslararası lojistik tedarik zincirine ciddi sınamalar getirdiğine işaret eden Li Xiaopeng, küresel arz zincirinin istikrarının korunması için, Çin’in Çin-Avrupa tren seferlerinin taşıma kapasitesinin artırılması gibi önlemler aldığına da dikkat çekti.