Avustralya ve Yeni Zelanda dışişleri bakanları, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, İngiltere ve Avrupa Birliği’nin Xinjiang ile ilgili endişelerini kabul ettiklerini ve yaptırımlarını memnuniyetle karşıladıklarını belirten ortak bir açıklama yaptılar.

Çin Dışişleri Bakanlığının bugün düzenlenen basın toplantısında bir gazeteci, bu konuda Çin’in “kendisine karşı cephe” oluşmasından endişelenip endişelenmediği sordu.

Bakanlık sözcüsü Hua Chunying, Çin’in hiç endişeli olmadığını söyleyerek şunları ekledi: 

“Birleşik Devletler ve onun ‘Beş Göz İttifakı’ müttefikleri, koordine olduklarını ve grup halinde savaşacaklarmış gibi poz verdiklerini görüyoruz. Bir dönemin 8 müttefik gücünü hatırlatıyorlar. Ancak o ülkeler, hangi çağda olduklarını unutmuş gibiler. 21. yüzyılın ikinci on yılına girmiş olsalar da bazılarının Çin hakkındaki zihinsel tutumu hala 19. yüzyılın sonlarında Qing Hanedanı’nın son döneminde kalmış. Bu ülkeler, ne Çin’i ne de dünyayı tanıyor. Çin artık 120 yıl önceki gibi değil, Çin halkını karşılarına almamalılar, yoksa ağır bedeli olur. Dahası Birleşmiş Milletler’in (BM) 190’dan fazla üye devleti vardır ve ‘Beş Göz İttifakı’ gibi birkaç müttefik uluslararası toplumu temsil edemez.”

Hua Chunying şunları söyledi:

“Çin, tüm ülkelerle Barış İçinde Bir Arada Yaşamanın Beş İlkesine dayanan dostane ve iş birliğine dayalı ilişkiler geliştirmeye kararlıdır. Dünya haritasına baktığınızda, Çin’i anlayacaksınız; dünyanın her yerinden dostlarımız vardır. Sizce endişelenmeli miyiz?”