CGTN / Victor Gao

Dünya bugün dikkatini Ukrayna’daki savaşa vermişken, geleceğe bakmanın zamanı geldi. Bundan 100 yıl sonra 2122 yılı ile başlayalım. 

EN KÖTÜ DURUM SENARYOSU 

2122 yılında dünya için en kötü durum senaryosu şu ki, dünya olmayacak, sadece dünyanın güneşin etrafında dönmesi görünüşe göre ebediyen olacak. 

İnsanlığa ya da hiçbir şekilde insana dair herhangi bir iz olmayacak. İnsan dünyası Dünya’dan yok olacak. İnsanoğlu ortadan kaybolacak. Onlara ne oldu? Tamamen ortadan kayboldular mı? Bir yere mi gittiler? Uzaya? Bazı uzaylı güçler ya da çok büyük bir meteor onları yok mu etti? Kendi kendilerini mi yok ettiler? Kimse bilmeyecek. Kimse umursamayacak. 

Bu sorgulamalar konusunda yeterince meraklı yeterli bir zekâya sahip bir sonraki canlı binyıllar sonrasına kadar Dünya’da görünmeyebilir. Derin uzaydan uçan bir cisim koşullardaki değişimi soruşturmak için Dünya’ya inebilir ve Dünya’da binlerce yıl sonraya kadar çözülemeyecek bir bulmacayı geride bırakabilir: Geldik, araştırdık, bir yanıt bulmadan önce ayrılmalıyız. 

Büyük Patlama yaklaşık 14 milyar yıl önce meydana geldi. Dinozorlar yaklaşık 70 milyon yıl önce ortadan kayboldu. 100 yıl önce, 2022’de veya hemen ondan sonra bir şey oldu. Bu neydi? Kahramanlar var mıydı? Kötüler var mıydı? Şehitler var mıydı? Kurbanlar var mıydı? Yeni Nuh’un gemileri var mıydı? Dünya’dan kaçan uzay araçları var mıydı? İnsanoğlu Dünya’dan kaçmaya çalıştıysa, nereye gitti? Uzayda ne kadar uzağa gittiler? Sonunda başka bir gezegene mi indiler?

Eğer şimdiye kadar hayatta kaldılarsa, geri gelmeyi ve Dünya’yı geri istemeyi planlıyorlar mı? Hiç kimse bilmeyecek. Hiç kimse umursamayacak. Hiç kimse dert etmeyecek. Uzun, görünüşte hiç bitmeyen evrim süreci, sonsuz adımlarını hiç bilinmeyen ve anlaşılmaz geleceklere doğru ilerletecek. Güneş Sistemi umursamayacak. Samanyolu umursamayacak. Evren umursamayacak. Metaverse (gerçeğe yakın sanal dünya) umursayacak mı? Metaverse olmayacak. Evren genişlemeye devam edecek. Yerçekimi dalgaları etrafa yayılmaya devam edecek. Milyonlarca evren kendi ritminde yükselmeye ve düşmeye devam edecek. 

Ukrayna nedir? Rusya nedir? NATO nedir? Amerika nedir? Ne nedir? İnsan nedir? Hiç kimse umursamayacak. Hiç kimse dert etmeyecek. İnsan dünyası olmadan 2122 yılındaki Dünya’ya yol açan olaylar silsilesinden kaçınılabilirdi, bu durum önlenebilirdi, önceden durdurulabilirdi, tamamlanmadan durdurulabilirdi, bastırılabilirdi, eğer… Hiç kimse umursamayacak. Hiç kimse canını sıkmayacak. Hiç kimse bilmek için canını sıkmayacak. 

Belki beş milyon yıl sonra zeki bir varlık (kesinlikle insan ile ilgisi olmayan) insanın 2022 veya daha sonra ortadan yok olmasına yol açan inişler ve çıkışları araştırmak için yeteri kadar meraka sahip olacak. O zamana kadar insanın herhangi bir izi zar zor binyıllar boyunca hayatta kalmayacaktı. Hiç kimse umursamayacak. Hiç kimse canını sıkmayacak. 

EN İYİ DURUM SENARYOSU 

2122 yılında dünya için en iyi durum senaryosu, Ukrayna’nın Avrupa’da ve dünyada en barışçıl ve en zengin ülkelerden biri olacağıdır. Geniş topraklarında Ukrayna dili ve Rus dili ülkenin resmi dilleri olarak konuşulacak ve İngilizce, Fransızca, İspanyaca, Almanca, Çince, Japonca ile Arapça ve birçok başka dil ülkenin her köşesinde genel olarak günlük konuşmada kullanılacak. 

Dünyanın her yerinden insanlar, okumak, çalışmak, ticaret yapmak, bilim ve teknoloji araştırmalarına katılmak, atılımlar ve yenilikler için çaba göstermek ve gökyüzünün, uzayın, okyanusun ve aklın sınırlarını test etmek, gönül rahatlığının, iş koşuşturmasının ve ruhların huzurunun keyfini çıkarmak için Ukrayna’da bir araya gelecekler. 

Ukrayna’da müzik her yerde olacak, sanat her yerde olacak, müzeler her yerde olacak, yaratıcılık her yerde olacak, yenilik her yerde olacak, ilham her yerde olacak, mükemmellik her yerde olacak, zenginlik, bereket ve refah her yerde olacak. Ukrayna herkesle dost olacak ve hiç kimseyle düşman olmayacak. Ukrayna kalkınma modeli, imkânsızlıkların nasıl imkânlara dönüştürüleceğine, idealizmin gerçeklik ve pragmatizmle nasıl birleştirileceğine ve Ukrayna’nın gerçek değerinin kendince en iyisi olduğu kanısına, Ukrayna’nın dünyanın bir parçası olduğuna ve Ukraynalıların, herkes için iyi niyetli ve hiç kimse için husumeti olmayan insanlığın bir parçası olduğu inanışına dair sağlam bir özgüvenin ve derin inancın nasıl inşa edileceğine odaklanan, dünya çapında geniş biçimde araştırılan ve incelenen bir vaka çalışması olacaktır. 

Ukrayna’nın barışçıl daimi tarafsızlığı, BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi tarafından tanınan ve BM Güvenlik Konseyi ve daimi beş üyesinin yanı sıra NATO, Avrupa Birliği (AB) OECD, BRI, Shanghai İş Birliği Örgütü, Afrika Birliği, Arap Birliği ve diğer uluslararası örgütler tarafından garanti edilen, Ukrayna’nın köklü dönüşümünün üzerine inşa edileceği sağlam bir temel haline gelecektir. Ukrayna’nın tamamı, dünyadaki en büyük serbest liman ve güneyde Akdeniz ve Karadeniz ile kuzeyde Kuzey Kutup bölgesi ve batıda Atlas Okyanusu ve doğuda Pasifik Okyanusu arasında ana yol olacak. Ukrayna, Avrasya kıtasında merkezi bir bölge olacak ve güneyde Ortadoğu ve Afrika, batısında Avrupa kıtası ve doğusunda Rusya, Çin, Hindistan ve ASEAN ile bitişik kara parçası ile sorunsuz bir şekilde bağlantılı olacak. 

Ukrayna, insanlık için tarım merkezi, dünya için üretim merkezi, dünya için ticaret merkezi ve kara, deniz, okyanus, gökyüzü ve uzay için bağlantı merkezi olacak. Ukrayna’nın başarısı insanlığın başarısı olacak, Ukrayna’nın selameti ve güvenliği dünyanın selameti ve güvenliği olacak ve Ukrayna’nın geleceği, insanlığın geleceğinin çok büyük bir parçası olacak. Ukrayna’nın yanındaki Rusya, kuzeyinde ve doğusundaki en büyük komşusu olmaya devam edecek. Aralarındaki her türlü sorun barışçıl görüşmeler yoluyla uzun süredir çözülmüştür. İki ulus ebediyen iyi niyet ve iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşamayı taahhüt etmiştir. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık ve AB üyeleri Ukrayna’da her yerde olacak. Sonuç olarak Ukrayna, dünyanın bir parçası olduğundan gerçekten de Avrupa’nın bir parçasıdır. Çin orada olacak, Japonya orada olacak, Hindistan orada olacak, orada olmayı umursayan bütün ülkeler Ukrayna’da olacak. Ukrayna bütün dünyadan dostlarına kapılarını memnuniyetle açacak. 

2022 YILINDA 

2022 yılında insanoğlunun hiçbir zaman nükleer soykırımın eşiğine şimdiki kadar yakın olmadığını hatırlaması gerekiyor ve bugün Ukrayna’da, trajik ve travmatik olsa da her ne oluyorsa en kötü durum senaryosuna göre, konvansiyonel bir savaştan nükleer savaşa tırmanmasına ve insanlığın yok olmasına yol açabilir. Veya en iyi durum senaryosuna göre, savaşın şiddetini azaltmak ve nükleer soykırıma doğru kontrolden çıkmasını önlemek amacıyla insanlığın büyük bilgeliği, öngörüsü, cesareti ve becerikliliği ile bir bütün olarak insanlığın yanı sıra Ukrayna halkı için dünya barışı, istikrar, büyüme ve refahın yolunu açmak adına Ukrayna’da barışı, yeniden dirilmeyi, yeniden inşayı ve yeniden canlanmayı sağlamaya çalışmak gerekiyor.

Ukrayna’da gerilimi derhal düşürün. Barış yapın! Savaşmayın! Ukrayna halkını kurtarın! İnsanlığı kurtarın!