CRI Türk Dış Haberler Servisi

Bilim insanları ABD’den gelen siyasi baskıya rağmen gerçeğe sadakat göstermekte ısrar ediyor. 24 bilim insanı The Lancet dergisine yazdığı mektup ile Covid-19’un laboratuvar sızıntısı teorisini reddetti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’e karşı salgını siyasallaştırma çabasına bilim dünyasından güçlü bir itiraz daha geldi. Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde başlayan ve Joe Biden iktidarı ile devam eden Covid-19’un laboratuvar sızıntısı olduğu yönündeki iddialara karşı 24 bilim insanı bir mektup kaleme aldı. Uluslararası bilim dergisi The Lancet’in yayımladığı mektupta “spekülasyon değil bilim” çağrısı yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğindeki Covid-19’un kökenlerini araştıran ekibin üyesi olan Peter Daszak’ın da dâhil olduğu bilim insanlarının mektubunda “Virüsün doğada evrimleştiğine işaret eden bilimsel literatürdeki en yeni, kayda değer ve hakem denetimdeki kanıtlardan elde edilen en güçlü ipuçlarına inanıyoruz. Salgının laboratuvar sızıntısı kaynaklı olduğuna dönük öneriler ise bilimsel dergilerde doğrudan desteklenen kanıtlardan yoksundur.” ifadeleri yer aldı.

Mektubun yayımlanmasının ardından imzacılar arasında bulunan Jeremy Farrar, Global Times gazetesine gönderdiği açıklamada “Bana göre en olası senaryo, virüsün hayvanlardan insanlara geçmesi ve daha sonra evrimleşmesidir. Bugüne kadar elde edilen en sağlam bilimsel kanıtlar buna işaret ediyor.” cümlelerine yer verdi. Aynı zamanda acil sağlık sorunlarını çözmek için kurulan Wellcom isimli vakfın yöneticiliğini yapan Farrar, bilimde komplo teorilerine yer olmadığının altını çizdi.

“CESARETLERİNE HAYRANIM”

Bilim insanlarının The Lancet dergisine yazdığı mektup Çin Halk Cumhuriyeti’nde de geniş yankı uyandırdı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında “Uluslararası toplumun bilime saygı duyma ve adaleti koruma yönündeki genel eğilimi değişmeden kalacaktır.” diye konuştu. Wang ayrıca DSÖ-Çin ortak grubunun geçmişte yaptığı araştırmaların sonucunun değişmeyeceği ve virüsün kökenlerine dair çalışmaların yalnızca bir bölgeyi kapsamaması gerektiğini söyledi.

Eski Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Baş Epidemiyoluğu Zeng Guang da yaptığı açıklamada “Böylesine korkunç bir ortamda bile sesini yükseltmeye cesaret eden bilim insanlarına hayranım. Lancet ve diğer bilimsel yayınların onlara fikirlerini dile getirmeleri için daha fazla şans vermeleri gerektiğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.  Zeng Guang konuşmasının devamında laboratuvar sızıntısı teorilerinin Çin’i kuşatmak amacıyla ABD tarafından servis edildiğini sözlerine ekledi.

BİLİM İNSANLARI AÇIKÇA HEDEF GÖSTERİLİYOR

Bilim insanları bir yandan gerçeği olgularda ararken, diğer yandan da Batı’dan gelen baskılarla karşı karşıya kalıyor. Global Times gazetesi konu ile ilgili haberinde bilim insanlarının sürekli olarak “laboratuvar sızıntısı” lehine konuşmaya zorladığını okuyucularına aktardı. İngiliz Daily Mail gazetesinin komplo teorilerine destek vermeyen bilim insanlarının fotoğraflarını yayımladığı anımsatan gazete sağ eğilimli basının iklim değişikliği konusunda da benzer bir tutum takındıklarını vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, mayıs ayında istihbarat teşkilatlarına Covid-19’un kökeni hakkında rapor vermeleri için 90 günlük süre tanımış ancak Financial Times gazetesi bu sürenin yeterli olmayacağını ileri sürmüştü.