Hüseyin Şuekinci’nin hazırlayıp sunduğu Spor Hikâyeleri’nin bu haftaki konuğu, Fenerleaks Spor Yorumcusu Behçet Üstün oldu.

Beşiktaş’ın gol averajıyla ipi göğüslediği Süper Lig’de Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) yönetiminden, hakem kararlarına 2020-2021 sezonunda öne çıkan konularının ele alındığı Spor Hikâyeleri’nde 3 Temmuz süreci de ele alındı.

3 Temmuz sürecinin sadece Fenerbahçe’ye yönelik bir kumpas olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Behçet Üstün, Türk Futbolu’na çöreklenen çetenin uzantılarının hâlâ mevcut olduğunu söyledi.

TFF’NİN KARARLARI TUTARSIZ

TFF Başkanı Nihat Özdemir’in “Süper Lig’i kademeli olarak yeniden 18 takıma indirmek istiyoruz.” sözlerine atıfta bulunan Behçet Üstün, Federasyon’un bugün ak dediğine yarın çok kolaylıkla kara diyebildiğini ve tamamen tutarsız bir yönetim sergilediklerini vurguladı. 

LİYAKAT SORUNU VAR

Futbol Federasyonu’nda liyakat sorununa değinen Üstün, “Yönetim kurulu üyeleri, alt kadrolarda görev alan profesyoneller, birilerinin adamı olarak mı oradalar yoksa gerçekten işinin ehli kişiler mi? Buna bakmak lazım. Baktığımızda ilk şıkkın öne çıktığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

VAR KARARLARI

VAR’da öncelikle adalet olması gerektiğini kaydeden Üstün, “Türkiye’de VAR uygulamaları inanılmaz derecede garip. VAR kararları ile ilgili bilgilendirmeler hem yetersiz hem de şeffaf değil. Kararlarda standart yok. Aynı hakem 3 gün önce VAR başındayken verdirdiği bir kararı, 3 gün sonra sahada kendisi vermiyor. Problem VAR’dan ziyade kararların uygulanış biçimi.” dedi.

BÖYLE BİR SEZONU DİLERİM DİR DAHA YAŞAMAYIZ

Behçet Üstün, maçların seyircisiz oynanmasının bazı takımların lehine olurken, bazı takımların da aleyhine işlediğini aktararak, “Çok yoğun bir sezondu. 3 günde bir oynanan, seyircisiz, tatsız tutsuz maçlar. Böyle bir sezonu dilerim bir daha yaşamayız. Sahada istenmeyen sonuçlar alındığında özellikle büyük takımlar için söylüyorum, geçmişte seyircinin olduğu maçlarda işlerin özellikle yönetimin ya da teknik ekibin aleyhine doğru gittiğine şahit olduk.” diye konuştu.

BEŞİKTAŞ ŞAMPİYONLUĞU HAK ETTİ

Sezon başında iddiası olan takımlar arasında kadrosunun dar olması nedeniyle en az şans verilen takımın Beşiktaş olduğunu hatırlatan Üstün, “Beşiktaş devre arasında da kadrosuna takviye yapamadı. Belki de böyle bir sezonda dar kadro avantaj oldu. Beşiktaş daha bir kenetlendi. Bu kadar kısıtlı bir kadroyla bu kadar yoğun maç temposunda Beşiktaşlı futbolcuların sezonu çok az sakatlıkla tamamlamaları, minik bir mucize belki de. Geniş kadroları olan takımlar, başta Fenerbahçe olmak üzere bu kadroları doğru yönetememelerinin kurbanı oldular. Beşiktaş, şampiyonluğu rakiplerinden daha çok istedi. Sezona çok kötü başlamalarına rağmen camia olarak kenetlendiler ve ortaya koydukları futbolla şampiyonluğu hak ettiler.” ifadelerini kullandı.

*Behçet Üstün ile yapılan söyleşinin tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.