CRI Türk Dış Haberler Servisi

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları için geri sayım devam ederken, devlet liderleri ve uluslararası toplumun önde gelen aktörlerinin yer aldığı 32 isim Çin’in yolunu tuttu. Çin medyasında yer alan bilgilere göre ülkelere pandemi nedeniyle sınırlı sayıda davet gönderilirken, 4 Şubat’ta başlayacak etkinliğin konukları arasında dikkati en çok Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Ukrayna üzerinden tırmanan gerilimin ortasında Beijing’i ziyaret eden Vladimir Putin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile özel bir görüşme gerçekleştirecek. Xinhua ajansı konuya ilişkin hazırladığı haberde Xi Jinping’in 2014 yılında Sochi Olimpiyatları’na ve daha sonra Moskova’daki Zafer Günü kutlamalarına katıldığını hatırlatarak iki liderin birbirlerini yalnız bırakmadıklarını vurguladı.

Çin lideri Xi Jinping ile son olarak 2021 yılının aralık ayında sanal zirvede görüşen Putin, uluslararası spor müsabakalarının ülkeler arası dostluğu kuvvetlendireceği belirtmiş ve  “Umuyorum, nihayet şubat ayında yüz yüze konuşabileceğiz.” diye konuşmuştu. İki lider son olarak 2019’da fiziksel olarak bir araya gelmişti.

KÖRFEZ LİDERLERİ ÇIKARMA YAPACAK

Beijing 2022 Olimpiyatları’na katılacak liderler arasında Orta Doğu’nun oyun kurucu aktörler de yer alacak. Çin medyasında yer alan haberlere göre, etkinlikte Suudi Arabistan Veliahdı Muhammed bin Selman, Birleşik Arap Emirlikleri Veliahdı Muhammed bin Zayed, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi ve Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani yer alacak.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ocak ayı içerisinde Körfez İş Birliği Konseyi (KİK) ülkesi 4 ülkenin dışişleri bakanları ile örgüt genel sekreterini Wuxi kentinde ağırlamıştı. Çin ve Körfez ülkeleri arasında artan teması yorumlayan Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden Ying Gang, “Yeni yılın ilk haftalarında Çin Körfez ile diplomatik temaslar kuruyor. Bu Çin’in Orta Doğu ülkeleriyle siyasi, ekonomik, bilimsel ve teknolojik iş birliğini geliştirmeye verdiği önemi gösteriyor.” ifadelerini kullanmıştı.

“AMAÇLARI Xİ İLE GÖRÜŞMEK”

The Diplomat dergisine göre Arap ülkelerinin kış sporlarında iddialı olmamasına rağmen Xi Jinping ile buluşmak amacıyla Olimpiyatların açılış töreninde hazır bulunmak istiyor. Suudi Arabistan’ın müsabakalara sadece bir sporcu gönderdiğini, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) bu zamana değin Kış Olimpiyatları’nda yer almadığını anımsatan dergi şunları kaydetti:

“Bu liderlerin çoğu için asıl çekicilik açıkça spor etkinlikleri değil. Bunun yerine Çin ile ilişkileri sağlamlaştırmaya ve Xi Jinping ile yüz yüze görüşmek için nadir bir şansı yakalamaya hevesliler.”

ASYA’NIN PARLAYAN YILDIZLARI

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’da sadece Orta Doğu ülkeleri değil, Çin ile diplomatik ilişkilerinin 30. yılını kutlayan 5 Orta Asya ülkesi de (Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan) liderlik düzeyinde temsil edilecek. Kazakistan’daki meydana gelen olaylar sonrasında düzenlenen Çin+5 Orta Asya ülkesi zirvesinde (C+C5) bir araya gelen liderler bölgesel dayanışmanın altını çizmişlerdi.

Bununla birlikte Güneydoğu Asya Ulusları Birliği’nin (ASEAN) Dönem Başkanı olan Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni’nin yanında Pakistan Başbakanı Imran Han ve Singapur Cumhurbaşkanı Halime Yakup da etkinlerde yer alacak. Singapur Çin’in 2021’de başvurduğu Trans-Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Sözleşmesi Komisyonu’nun (CTPP) lideri olması nedeniyle Beijing nezdinde ayrı önem taşıyor.

BOYKOT TRENİNİN VAGONLARI BOŞ KALDI

Uluslararası toplumun temsil edildiği Beijing 2022 Kış Olimpiyatları aynı zamanda ABD’nin “boykot trenin de” boş kaldığını ortaya koydu. Olimpiyatları siyasileştirerek boykot çağrısı yapan Washington yönetimini İngiltere, Kanada, Litvanya ve Avustralya izlemişti.

Almanya ve Fransa, ABD’nin boykot çağrılarına yanıt vermezken Hollanda ve Yeni Zelanda salgın koşulları nedeniyle etkinliklere katılamayacaklarını duyurmuştu.