Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüste yeni döneme geçildiğini ve İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlandığını hatırlatan İsmet Özçelik, “Yeni kurallar ana hatlarıyla şöyle,’1 Temmuz itibarıyla sinemalar ve tiyatrolar tekrar açılacak. Kapalı iş yeri kalmayacak. Açılış ve kapanış saatleri ruhsatlarında ne yazıyorsa ona göre olacak. Lokantalarda ve kafelerdeki müşteri sınırlandırması tamamen kalkıyor. Konaklama tesislerinde maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymak şartıyla kısıtlamalar sona erdi. Nikâh ve düğünlerde uygulanan Covid önlemleri dışındaki sınırlandırmalara gidilmeyecek. Kahvehane ve kıraathane gibi yerlerde oyunlar oynanabilecek. Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinlikler serbest bırakılıyor. Nargile salonu kafesi olan iş yerlerinin faaliyetlerine yeni bir karar alınıncaya kadar ara verilmeye devam edilecek. Bu arada koronavirüse karşı aşı çalışmaları sürüyor. Sağlık Bakanlığı son bir haftada 5 milyon 789 bin 851 aşı yapıldığını duyurdu. Tüm Türkiye’de bugüne kadar uygulan toplam toz ise 47 milyon 275 bin 113’e ulaştı.” dedi.

BATI İLE RUSYA ARASINDA GERGİNLİK SÜRÜYOR

Gazeteci İsmet Özçelik, Rusya ile İngiltere arasında yaşanan gelişmeler sonrası Karadeniz’in ısındığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Kısa süre önce İngiltere ile Rusya arasında tatsız bir olay yaşandı. Bugün de Karadeniz’de Ukrayna’nın ev sahipliğinde Deniz Meltemi 2021 Davet Tatbikatı başlıyor ve 10 Temmuz’a kadar sürecek. Tatbikata 6 kıtadan 32 ülke, 5 bin asker, 32 gemi, 40 uçak, 18 özel operasyon ve dalış timi katılacak. Katılımcılar arasında ev sahibi Ukrayna’nın yanında Türkiye, İtalya ve Romanya’dan oluşan SNMG-2 (NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2) ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Arnavutluk, Avustralya, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Brezilya, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Fas, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Hollanda, İspanya, İsrail, İsveç, İngiltere, Japonya, Kanada, Letonya, Litvanya, Mısır, Moldova, Norveç, Polonya, Pakistan, Senegal, Tunus ve Yunanistan yer alıyor.

Rusya ise son derece dikkatli ve bazı iddiaları var. Tatbikat öncesi İngiltere ile yaşadığı gerginliğin ardından Karadeniz’de tetikte bekliyor. Bir süre önce Kırım’da Rus karasularını ihlal eden İngiliz savaş gemisine yönelik uyarı ateşi açan ve bir Su-24 jeti ile HMS Defender’ın rotasına sanal bombardıman yapan Rusya, tatbikat süresince benzer bir tacizin yaşanmaması konusunda uyarıda bulundu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Igor Konashenkov ile Moskova’nın Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı Daimi Temsilcisi Alexander Lukashevich de yaptıkları açıklamalarda, Tatbikatın ABD’nin Ukrayna’ya sessizce silah, mühimmat ve malzeme sağlaması için bir kılıf olduğunu iddia etti. ABD ve İngiltere’ye kışkırtmalardan uzak durmaları çağrısı yapan Moskova, bölgedeki askeri önlemlerini de maksimum seviyeye çıkardı.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardımlarını set bir şekilde eleştirdi. Alman Die Zeit’e bir yazı yazan Putin, ‘2014’teki Ukrayna trajedisi, saldırgan politikaların yol açtığı sonuçların bir örneğidir.’ dedi. ABD ve Avrupa’nın, Ukrayna Anayasası’na aykırı bir silahlı darbeyi aktif olarak desteklediğini kaydeden Putin, ‘Her şeyin başladığı yer burasıydı. Bunu neden yaptılar? Halbuki o dönem görevde olan Cumhurbaşkanı Yanukoviç, muhalefetin tüm taleplerini zaten kabul etmişti. ABD neden darbeyi organize etti, Avrupa ülkeleri neden Ukrayna’da bölünme ve Kırım’ın ayrılmasını tetikleyen bu durumu iradesizce destekledi?’ diye sordu. Yazısında 1999 yılından bu yana NATO’nun beş dalga ile daha da genişlediğine vurgu yapan Putin, ‘İttifak’a eski Sovyetler Birliği ülkeleri de dâhil olmak üzere 14 yeni ülke girdi, böylelikle ayırıcı çizgilerin olmadığı bir kıta hayali etkin biçimde gömülmüş oldu. Şu anda Avrupa’daki güvenlik sistemi ciddi şekilde zayıfladı. Gerginlik artıyor, yeni bir silah yarışına yönelik riskler gerçek oluyor.’ ifadelerini kullandı.

Batı ile Rusya arasında giderek gerilen bir durum var. Bu gelişmelerle Karadeniz’deki tatbikatla biraz daha kızışacak. Ancak Rusya çok kararlı gözüküyor. Ukrayna konusunda taviz vereceği benzemiyor, kırmızı çizgi olarak görüyor.”