Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin 4 Temmuz’da bağımsızlığını kutladığını hatırlatan Ediz Tiyanşan, kutlamaların 245. yıl dönümü olduğunu kaydetti.

“DELTA VARYANTI” ABD’DE YAYILMAYA BAŞLADI

Ülkede 3 günlük uzun bir tatil sürecinin başladığını söyleyen Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“4 Temmuz denilince akla ilk gelen şeylerden biri havai fişekler. Normal zamanlarda kullanımı yasak ancak özel izinlerle düzenleniyor. Washington DC’de park alanında düzenlenecek bu yıl ve tam 17 dakikalık bir gösteri. ABD’liler şimdiden bu alanı ziyaret ediyorlar. Diğer şehirlerde de benzer manzaralar var.

California’da sıcak ve kuru havanın etkisiyle yangın tehlikesi oldukça yüksek. Bu gösterilerin burada kesinlikle yapılmaması gerektiği söyleniyor. Tek endişe yangınlar değil, ABD’lilerin yeniden sosyal etkinliklere başlaması da var. 4 Temmuz geleneksel olarak düzenlenen mangal partileriyle bilinir. Bu etkinliklerin yeniden başlaması da endişe veriyor. Her ne kadar aşılama oranların ciddi bir mesafe katedilmiş olsa da Hindistan’da oryaya çıkan Delta varyantı ABD’de de yayılmaya başladı.

ABD’nin pek çok eyaletinde hayat normale döndü ancak sağlık yetkilileri kimin aşı olduğunun bilinmediği yerlerde maske takılmasının önemli olduğunu söylüyor. Biden, 4 Temmuz’u ABD’de normale dönüş günü olarak ilan etmişti. Aslında tam olarak istediğine ulaşamadı. Ülke genelinde aşılamanın yüzde 70’i geçmesi planlanıyordu ancak genç gruplarda aşılanmanın geriden geldiğini görüyoruz. Tam olarak o hedefe erişilemedi. Bir yandan aşılanma işlemine de ivme kazandırmaya çalışıyor pek çok eyalet.

ABD’DE GÜNDE 12 BİN CİVARINDA YENİ VAKA GÖRÜLÜYOR

ABD’de yeni vakalar günde 12 bin civarında ülke genelinde. Testlerin ülke genelinde pek çok noktada ulaşılabilir hale gelmesiyle de bu rakamlar azaldı, diyebiliriz. Günlük can kaybının ise 300’ün altına indiği söylenebilir. Seyahat oranları ciddi ölçüde arttı, özellikle de 4 Temmuz haftası artış oldu. Geçen yıla kıyasla seyahatlerde yüzde 40’lık bir artış var, hava yolundaysa yüzde 160’lık bir artış var.

Beyaz Saray’da kilit görevde olan isimlerle kutlama yapıldı. Bu etkinlikte bağımsızlık ve özgürlük üzerine önemli mesajlar verildi. Biden’ın geniş bir kitleyi Beyaz Saray’da ağırlaması eleştirilere de neden oldu. Halka yanlış bir mesaj veriliyor denildi.”