CRI Türk Ekonomi Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ocak ayında da rekor enflasyon açıkladı. Aralık ayındaki yüzde 7’lik enflasyon artış oranı ocak ayında yüzde 7,5’e yükselerek son 40 yılın zirvesine tırmandı. Piyasa beklentisi enflasyonun yüzde 7,2 olması yönündeydi, beklentileri de aşan ABD enflasyonu sonrası başta ABD borsa endeksleri olmak üzere birçok borsada negatif seyir izlendi.

Ağırlıklı olarak teknoloji şirketlerinin yer aldığı NASDAQ Kompozit Endeksi enflasyon verisinin ardında düşüş gösterdi ve günü yüzde 2,10’luk kayıpla bitirdi. S&P 500 yüzde 1,81 Dow Jones ise yüzde 1,47 kayıpla günü tamamladı.

FED ÜYELERİ ARTIŞIN ÖNÜNÜ AÇTI

Enflasyon verisinin ardından açıklama yapan ABD Merkez Bankası (Fed) üyeleri, mart ayındaki faiz toplantısında 50 baz puan faiz artışı konusunda açıklamalarda bulundu. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in ülkede görülen son 40 yılın en yüksek enflasyon oranına yanıt olarak 1 Temmuz 2022’ye kadar 100 baz puanlık faiz artışı yapması gerektiğini açıkladı.

Fed tarafından gelen sert faiz artışı söylemlerini ABD’de piyasa faizlerinin tırmanması izledi. 10 yıllık ABD tahvil faizleri 2 puanın üzerine çıktı. 10 yıllık faizler yüzde 2,029 puan ile cuma gününe başladı. 2 yıllık ABD tahvil getirisinde de 1,5868 seviyesi görüldü. ABD’de yükselen piyasa faizleri Fed’in 15-16 Mart’ta gerçekleştireceği faiz (FOMC) toplantısında yapacağı faiz artışı için de baskı oluşturuyor.

ACİL TOPLANTI İDDİALARI GÜNDEME GELDİ

Diğer yandan beklentileri ve son 40 yılı aşan enflasyon verisinin açıklanmasından saatler sonra, Fed’in cuma günü acil bir toplantıyla faiz artışına gidebileceği iddiası gündeme geldi. ABD’deki piyasa aktörleri ve basın mensuplarının dile getirdiği iddia sonrası 14 Şubat Pazartesi günü Fed’in acil toplanarak faiz artışını görüşebileceği bildirildi.

ABD sermayeli Citi Bank’ın ekonomistleri daha önce Fed’in mart ayında 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştireceğini düşünürken, ABD enflasyon verisi sonrasında bu tahminini 50 baz puana çıkardı. Bir diğer ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs ise enflasyon verisi sonrasında 2022 için faiz artışı beklentisini 7’ye yükseltti. Yatırım bankası, 7 ayrı toplantıda 25’er baz puan faiz artışı beklediğini duyurdu.