44. Dünya Miras Komitesi toplantısı dün, Çin’in güneyindeki Fujian eyaletinin merkezi Fuzhou kentinde başladı.

Toplantıda, aralarında Song ve Yuan hanedanları döneminde küresel deniz ticaretinin merkezi olan ve Fujian eyaletinde yer alan Quanzhou kentinin de bulunduğu UNESCO Dünya Mirası Listesi adayları değerlendirmeden geçirilecek.

Çevrim içi ve çevrim dışı olarak düzenlenen toplantı, 31 Temmuz’da sona erecek.

Toplantı süresince, 2020 ve 2021 yıllarının dünya mirası başvuruları değerlendirilecek ve toplantının bitiminde UNESCO’nun Dünya Mirasları Listeleri genişletilecek.

Toplantıda ayrıca, Dünya Miras Komitesi listede yer alan dünya miraslarını koruma çalışmalarını denetleyecek ve yönlendirecek.

Dünya miraslarının korunmasında karşılaşılan risklerin de ele alınacağı toplantıda, Dünya Kültürel ve Doğal Miraslarının Korunması Sözleşmesi’nde belirlenen stratejik hedeflere ulaşılmasına dair yeni çağrıların da ortaya koyulması bekleniyor.

Geçen yıl düzenlenmesi planlanan 44. Dünya Miras Komitesi toplantısı, Covid-19 salgını nedeniyle bu seneye ertelenmişti.

Çin’de hâlihazırda 55 dünya mirası mevcut. Söz konusu toplantıya Çin tarafından sunulan “Quanzhou: Song ve Yuan Hanedanları Döneminde Küresel Deniz Ticareti Merkezi” adlı başvuru ise 22 tarihi kalıntıdan oluşuyor.