İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Yemen’de Husilerin Marib kenti ve Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarını kınadı.

İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve ABD’nin ortak açıklamasında, Marib kentini hedef alan saldırıların hâlihazırda korkunç bir durumda olan insani krizi daha da kötüleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, “Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD hükümetleri olarak, Husilerin Yemen’in Marib kentine olan saldırıları ve Suudi Arabistan’ı hedef alan ve sorumluluğunu üstendikleri saldırılardaki büyük artışı kınıyoruz.” denildi.

Suudi Arabistan, Umman ve uluslararası toplumun desteğiyle yenilenen diplomatik çabaların, savaşın sona ermesi için en güçlü umudu sunduğu aktarıldı.

“Husileri bu barış fırsatını değerlendirmeye ve devam eden tırmanışı sona erdirmeye çağırıyoruz.” denilen açıklamada, Suudi Arabistan’ın topraklarının güvenliği ve bütünlüğü ile Suudi Arabistan-Yemen sınırında istikrar ve sükûnetin yeniden tesis edilmesine olan bağlılık dile getirildi.

Açıklamada ayrıca, “çatışmaların hızlı bir şekilde çözülmesine olan güçlü destekleri de” yinelendi.