Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de 6 Ocak’ta yaşanan Kongre Baskı ile ilgili yeni gelişmelerin yaşandığını aktaran Ediz Tiyanşan, yaşananlarla ilgili eski ABD Başkanı Donald Trump’ın suçlanmasına karşı Cumhuriyetçi Parti’nin harekete geçtiğini belirtti.

ABD’DE 6 OCAK TARTIŞMALARI SÜRÜYOR

Cumhuriyetçi Parti’nin ulusal kongresinde 6 Ocak gününün siyasi hareket olarak tanındığını bildiren Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Cumhuriyetçi Parti ulusal kongresi kararını verdi ancak Senato’da Cumhuriyetçilerin başındaki Mitch McConnell ‘O gün yaşananları hepimiz gördük.’ ifadesini kullandı. ‘Meşru bir seçimin sonuçlarını onaylamak için yapılan bir oturuma şiddet içerikli bir baskıydı bu ve kabul edilemez.’ ifadesini kullandı. Cumhuriyetçi Parti’nin kongresinde alınan karara Kongre’nin üst kamarası olan Senato’daki Cumhuriyetçi temsilciden karşıt yanıt gelmesi büyük bir çelişki oluşturuyor. Temsilciler Meclisine baktığımız zaman Cumhuriyetçilerin büyük bir bölümü 6 Ocak olaylarını araştırma komisyonunda yer almayı reddetmişti. Komiteye katılan iki Cumhuriyetçi, kendi partisi tarafından da dışlanıyor. Anlaşılıyor ki Cumhuriyetçi Parti, komisyona katılanların bir daha aday olmasına engel olmak istiyor.

THE NEW YORK TIMES’IN HABERİ

Blackwater özel askeri bir şirket. Paralı askerlerin çalıştığı, aslında savaş bölgelerinde kullanılan bir şirketten bahsediyoruz. Daha önce de bu şirketle ilgili skandallar ortay çıkmıştı. Bu şirketin sahibi Eric Prince, New York Times’ın haberine göre Trump’ın karşıtlarına sızmak için gizli bir casusluk operasyonu planlamış ve bu operasyon için de belli bir miktar para toplamış. Bunun ucu Trump’a dokunacak mı henüz bilmiyoruz ama çok ses getirecektir.

BLINKEN VE ÇAVUŞOĞLU İŞ BİRLİĞİNİ GÖRÜŞTÜ

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında bir görüşme gerçekleşti. Taraflar arasındaki iş birliğinin görüşüldüğünü anlıyoruz. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ‘Rusya’nın Ukrayna’ya tehdidi karşısında NATO iş birliğini konuştuklarını.’ bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomatik çözümü destekleme kararlığının da kayda değer olduğu belirtildi.

ABD Kongre’sinde Türkiye’ye karşıt seslerin yükseldiğini söylemek mümkün. ABD ile Türkiye arasındaki iş birliği görüşülürken ABD’deki Türkiye karşıtı Kongre üyeleri Türkiye’ye F-16 satılmaması talebinde bulundular. Mektuba 50’den fazla Kongre üyesinin imza attığını görüyoruz. Mektupta teklifin ‘şiddetle reddedilmesini tavsiye ediyoruz.’ ifadesi kullanıldı.”