CRI Türk Haber Merkezi

Çin Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Türkiye-Çin İş Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen “Türkiye-Çin Diplomatik İlişkilerinin 50. Yılında Türkiye-Çin Kültür İş Geliştirme Forumu”nda önemli bir konuşma gerçekleştirdi.

Liu Shaobin, forumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederken Türkiye’deki yangınlar için de taziye mesajında bulundu.

“BİN YIL ÖNCE İPEK YOLU, ÇİN VE TÜRKİYE ARASINDA KÖPRÜ OLDU”

Shaobin’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye Çin İş Geliştirme Derneği iş birliği ile böyle bir forumun yapılması özel bir öneme sahip. Bu vesile ile iki ülkeden katkı veren her kesiminde arkadaşımıza saygılarımı sunuyorum. Son günlerde Türkiye’nin bazı yerlerinde ciddi orman yangınları meydana geldi. Bu vesile ile Çin Ankara Büyükelçiliği adına en içten taziyelerimi sunuyorum.

Hem Çin hem Türkiye Asya kıtasının doğu ve batı uçlarında bulunan iki güçlü ülkedir. Bundan bin yıl önce İpek Yolu, Çin ve Türkiye arasında köprü olmuştur. Geçen 50 yıl içinde Çin-Türkiye ilişkileri daha da sağlamlaştırıldı. Kültürel ve beşeri anlamdaki iletişimde da başarılar sağlandı. Türk arkadaşlarım bana dedi ki, ‘Türkiye ve Çin’in söz sahipliği giderek artacak.’ 2020 yılında G20 ülkeleri arasında pozitif büyüme sağlayan iki ülke Türkiye ve Çin oldu. Aniden ortaya çıkan Covid-19 karşısında Çin ile Türkiye birbirine destek vererek zorlukları aştı. İki ülke tecrübe paylaşımında bulundu ve uluslararası toplum için örnek oluşturdu.

“HALKLARIN BİRBİRİNİN KÜLTÜRÜNÜ ANLAMA VE ÖĞRENME İMKÂNI GENİŞLİYOR”

50 yıl içinde iki ülke arasında önemli iş birlikleri sağlandı. Çin ve Türkiye arasındaki tren seferleri artık haftada bir düzenleniyor. ICBC Türkiye’de şubeler açtı. Türkiye’nin ihraç mallarını taşıyan tren ilk kez Xi’an’a ulaştı. 

Biz Çinli şirketlerin Türkiye’ye gelerek yatırım yapmalarını desteklemeye devam edeceğiz. Bana Türkiye ile Çin arasındaki ticaret dengesizliğinden bahsettiler. Biz de Çin ile Türkiye arasındaki ticaretin dengeli gelişmesini istiyoruz.

Türkiye, Kuşak ve Yol’a destek veren ilk ülkelerden biri oldu. Türkiye’nin Orta Koridor girişimi Kuşak ve Yol ile büyük benzerlik göstermektedir. 2015’teki G20 Zirvesi’nde Orta Koridor ve Kuşak Yol’un birleştirilmesi için iki ülke arasında mutabakat zaptına imza atıldı. İki ülke yakın zamanda karşılıklı olarak kültür yılı düzenledi, halkların birbirinin kültürünü anlama ve öğrenme imkânı genişliyor.

Salgın başlamadan önce Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin sayısı 400 bine çıktı. Bunun daha da artması gerektiği fikrine katılıyorum. Salgından sonra Türkiye ile Çin arasındaki turizm faaliyetlerinin de artacağına inanıyorum. Türkiye doğasıyla her geçen gün daha fazla Çinli turist çekme fırsatına sahip olacaktır. Türkiye ile Çin olarak iş birliğimizi güçlendirmek, iki ülke halklarına somut yararlar getirecektir.”