Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin geleceğini değerlendiren gazeteci Recep Erçin, karşılıklı güvenin iş birliğinde kilit öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti dostluğunun 50. yılı ülke genelinde bir dizi etkinlikle kutlanırken, iki ülke arasındaki iş birliği konunun uzmanları tarafından yakından takip ediliyor. Ekonomi Gazetecileri Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Aydınlık Gazetesi Ekonomi Müdürü Recep Erçin, CRI Türk’e yaptığı açıklamada Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile ilişkilerin çok daha ileri bir seviyeye taşındığını belirtti. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecindeki yakın iş birliğine dikkat çeken Erçin “İlişkilerin sadece ticari boyutta kalmadığı gördük. Yarım asır önce ekilen tohum bugün onlarca dalıyla meyve veren bir ağaca dönüştü.” diye konuştu.

Türkiye’nin Doğu Asya’daki en önemli ticari ortaklarından Çin ile ticaret hacmi 2020’de 24 milyar dolar civarında gerçekleşirken ikili ticarette Çin lehine olan ticaret açığında gerileme yaşanıyor.

Çin-Türkiye ikili ticaret hacmi 2016’da 27,7 milyar dolar, 2017’de 26,3 milyar dolar, 2018’de 23,6 ve 2019’da 21,08, 2020’de 24 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bununla birlikte son 5 yılda Çin lehine olan ticaret açığı yaklaşık yüzde 7 geriledi.

GÜVENİN TESİS EDİLMESİ ŞART

Gazeteci Recep Erçin, Türk iş insanlarının Çin’i bir rakipten ziyade ortak olarak görmeleri gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Birçok sektörde dünya pazarlarında en çetin rakibimiz olan Çin, gün geçtikçe iktisadi anlamda Türkiye’ye daha da yakınlaşıyor ve bu, bir süre sonra iki ülkenin rakipten çok iş ortağı olmasının yolunu açacaktır. Türk müteşebbisler de, Çin’i bir rakip değil iş ortağı olarak gördüklerinde, dünyanın üretim merkezi olarak serpilen bu dev pazarda, kendileri için önemli fırsatlar yakalayacaklar. İstanbul’dan Beijing’e bakınca şunu görüyorum; hangi anlaşmayı, hangi sözleşmeyi imzalarsak imzalayalım hiçbir hukuksal metin güvenin yerini tutmayacaktır. İki ülkenin ilişkilerini daha ileri aşamaları taşıması için devletlerarasında güvenin tesis edilmesi şart. Bunun için Ankara, Xinjiang’daki hassas konuya Batı penceresinden bakmaktan vazgeçmelidir.”

SOĞUK SAVAŞA KARŞI ÇİN HALKI İLE DAYANIŞMA

Ekonomi Gazetecileri Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Aydınlık Gazetesi Ekonomi Müdürü Recep Erçin, konuşmasının devamında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kuşatma çabalarını karşı Türkiye’nin Çin halkı ile dayanışma içinde olması gerektiğinin altını çizdi. Recep Erçin bu bağlamda şu değerlendirmelerde bulundu:

“Marksist bir yayın olan Monthly Review’ün Temmuz-Ağustos 2021 sayısında editör Profesör John Bellamy Foster’in kaleme aldığı makalenin başlığı “The New Cold War on China” idi. Atlantik ittifakının radikal unsurları Çin’e karşı alttan alta bir Soğuk Savaşı çoktan ilan etmiş durumda. Bu durum dünya barışını tehdit ediyor. Profesör Foster’ın da makalesinde vurguladığı gibi Çin’e karşı oluşturulan ittifak, Çin’in hem fethedilemeyecek hem de ekonomisinin başarısız olmasına yol açılamayacak kadar büyük olduğunun farkında. Bu yüzden artık iktidarını kaybeden Washington Konsensüsü, Kuşak Yol ile ön alan Beijing Konsensüsü’ne karşı bir dizi dayatmalar peşinde. Belki bugünden çok ileri bir söylem olacak ama Asya yüzyılında Çin’in engin devlet tecrübesi ve Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) bilgeliği, dünyayı mütecaviz bir kaostan koruyan yegâne unsurdur. Biz Türkler de; ulusların kalkınması, halkların refahı ve dünya barışının tesis edilmesi için samimiyetle çalışan Çin halkı ile daha çok dayanışma içinde olmalıyız.”