Beijing altı yıl önce Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği hakkını kazandı. 31 Temmuz 2015’te Uluslararası Olimpiyat Oyunları Komitesi Başkanı Thomas Bach, Beijing’in 2022 yılında Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacağını ilan etti.

Beijing hem yaz olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan hem de kış olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak bir şehir oldu.

Thomas Bach Beijing’in kazandığını ilan ediyor.

Çin’in kış olimpiyat oyunları başvurucu heyetinden Li Nina sevinç gözyaşları içinde.

6 YIL GEÇTİKTEN SONRA BEİJİNG KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI İÇİN HAZIR MI?

Beijing Başkent Demir ve Çelik Fabrikası’nın eski yerinde kış olimpiyat oyunları için ilk spor salonu olan Kayak Atlama Platformu kuruldu.

Beijing’in komşu şehri Zhangjiakou’da kurulan ulusal kayak atlama merkezi

Beijing Kış Olimpiyat Oyunları Komitesi sporcu merkezli, sürdürülebilir ve tasarrufa dayalı ilkelerini belirledi. Hem Çin’de kış sporların yaygınlaştırılması sağlanıyor, hem de şehirlerin entegre ve uyumlu gelişmesiyle kış sporunun birleştiği yöntemler aranıyor.

Beijing Kış Olimpiyat Komitesi Planlama ve İnşaat Sorumlusu Liu Yumin bugün düzenlenen basın toplantısında, Tokyo’nun tecrübelerini ve Beijing’in pandemiyle mücadele tedbirlerini dikkate alarak “bir spor salonuna bir yöntem” ilkesine dayalı salgından korunma planını hazırlayacaklarını belirtti. Liu, “Bazı spor salonlarında yalıtılmış kanal, lavabo ve yalıtım noktası gibi geçici tesisler kurulacak. İlave inşaatın yükü ve zorluğu pek büyük değil. Genel inşaat süreci yavaşlamaz ve bütün spor salonları zamanında teslim edilecektir” dedi.

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları ve Engelli Olimpiyat Oyunları için 12 yarışma salonu, 3 antrenman salonu ve bazı destek tesisleri kurulacak. Geçen yılın sonuna kadar 12 ana salonun inşaatı tamamlandı ve uluslararası Olimpiyat Oyunları Komitesi tarafından takdirle karşılandı.

Önümüzdeki yıl, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın dünyanın ilgisini çekmesi bekleniyor.