Çin, “6G’in Genel Vizyonu ve Potansiyel Anahtar Teknolojiler” adlı Beyaz Kitap yayınladı.

Çin’in Uluslararası Mobil Telekomünikasyon (IMT) 2030 (6G) Tanıtım Grubu tarafından hazırlanan Beyaz Kitap’ta gelecekte 6G hizmetlerinin holografik iletişim, dijital ikizler, sürükleyici bulut XR ve duyusal ara bağlantı gibi sekiz iş uygulaması oluşturacağı belirtildi.

Beyaz Kitap’ta 5G insanlara, insanlar ve nesnelere hizmet ederken bu temelde 6G’nin tüm nesnelerin verimli ara bağlantısını destekleyeceğine işaret edildi

Gelecekte 6G hizmetleri, yoğun bulut XR, holografik iletişim, duyusal ara bağlantı, akıllı etkileşim, iletişim algısı, kapsayıcı zekâ, dijital ikizler ve küresel kapsama dâhil sekiz ana iş uygulamasıyla renkli sosyal yaşam sahnelerini yaratacak.

Adı geçen bu akıllı iş uygulamaları, 6G iletişim sistemlerinin performansını artırırken, aynı zamanda fiziksel dünyanın dijitalleşmesinin tamamlanmasına da yardımcı olarak insanları sanallaştırılmış dijital ikiz dünyaya girmeye teşvik edecek.

Beyaz Kitap ayrıca kablosuz iletim teknolojisinin yeni fiziksel boyutları ve yeni spektrum kullanım teknolojisi ve entegre iletişim ve algılama teknolojileri gibi 6G teknolojisi için on potansiyel anahtar teknolojiyi gündeme getirdi.  

IMT-2030 (6G) Tanıtım Grubu, gelecekteki 6G ağının yine yer hücresel ağına dayanarak uydular, dronelar ve hava platformları gibi çeşitli karasal olmayan iletişimlerin hava, gök ve yeri kesintisiz kapsama konusunda önemli bir rol oynayacağına inanmaktadır.