Perşembe günü yayınlanan bir IMF raporu, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) dijital paraya “bu geniş kapsamlı ve karmaşık geçişi izlemek, tavsiyelerde bulunmak ve yönetmeye yardımcı olmak” için kaynaklarını artırması gerektiğini yazdı.

Rapor, dijital paranın ödemeleri daha erişilebilir, daha hızlı ve daha ucuz hale getirebileceğini savundu.

Ancak bunun gerçekleşmesi için politika yapıcıların önemli zorluklara göğüs germesi gerekiyor: Dijital nakit güvenilir olmalı, yerel ekonomik ve finansal istikrarı korumalı ve uluslararası para sisteminin istikrarı korunmalıdır.

Raporda, “IMF, üyelerinin dijital paranın faydalarından yararlanmasına ve risklerini yönetmesine yardımcı olmak için kritik bir role sahip” denildi.

Raporda merkez bankası dijital para birimleri, stablecoin’ler ve e-Money ile bitcoin dâhil kripto varlıklar arasında ayrım yapılıyor.

Nisan ayında IMF yönetim kurulu tarafından tartışılan ve perşembe günü yayınlanan rapor, IMF’nin merkez bankaları, düzenleyiciler ve Dünya Bankası gibi diğer kuruluşlarla nasıl ortak olmaya çalıştığı konusunda bir vizyon sunuyor ve dijital para alanında kurumun adım atması gerektiği belirtiliyor.

Bu haftanın başlarında ayrı bir blog yazısında, IMF’nin para ve sermaye piyasaları departmanı direktörü ve hukuk departmanı direktörü, kripto varlıkları ulusal para birimi olarak kullanma girişiminin riskli olacağını söylemişti.

Uzmanlar kripto varlıkları ulusal para birimi haline getirmeye çalışmanın, tavsiye edilmeyen bir kısa yol olduğu görüşünde.

Çin Halk Bankası egemen bir dijital para birimi geliştirme konusunda dünyada en önde gelen merkez bankalardan biri konumunda.

E-yuan konusunda başarılı pilot uygulamalar gerçekleştiren Çin’in yakın zamanda dijital parayı büyük ölçekte kullanıma sokması bekleniyor.

Öte yandan Çin kısa süre önce kripto para madenciliğine engel olacak yasal düzenlemeleri de açıklamıştı.