175’ten fazla Amerikalı halk sağlığı uzmanı, bilim insanı ve sosyal kuruluşun lideri ve 50’den fazla kurum Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’a ortak bir mektup gönderdi.

Mektupta, ABD yönetiminin mRNA aşılarının üretim ölçeğini genişletmesi ve Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) ile diğer uluslararası dağıtım mekanizmalarına aşıları ihraç etmesi gerektiği ifade edildi.

Mektupta, Delta varyantı tehdidine karşı ABD’nin bu yıl sonuna kadar yaklaşık 4 milyar insanı kapsayacak şekilde mRNA aşılarının üretimini hızla artırması ve teknoloji transferi ve finansal destek yollarıyla dünyanın diğer yerlerindeki üretim kapasitesini yükseltmesi gerektiği vurgulandı.

ABD yönetimini altı ay içinde yıllık 8 milyar dozluk mRNA aşısı üretim kapasitesini oluşturmak için mevcut kaynakları kullanmaya ve ilgili planı bir ay içinde açıklamaya çağıran mektupta, mRNA aşıları ve diğer aşıların dünya çapında geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda eğitim ve teknoloji transferinin gerçekleştirilmesi ve derhal COVAX’a veya diğer uluslararası dağıtım mekanizmasına en az haftada 10 milyon doz aşı ihraç edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.