Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

2013 yılında kamuoyuna duyurulan Kuşak ve Yol İnisiyatifi, salgının zorlu şartlarına rağmen katılımcı ülkelere fayda sağlamaya devam ediyor. Çin ve katılımcı ülkeler arasındaki ticaret hacmi 2013 ve 2020 arasında 9 trilyon doların üzerine çıktı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 3 Ekim 2013’te Endonezya Parlamentosu’nda  21. Yüzyılın Deniz İpek Yolu’nın inşasını teklif etmiş, bundan bir ay önce ise İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın çevresini kamuoyuna duyurmuştu. Aradan geçen 8 yılın sonunda Kuşak ve Yol İnisiyatifi olarak anılan iki platform uluslararası kamuoyunun en büyük iş birliği niteliği kazandı. 23 Ağustos itibarıyla Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde 172 ülke, bölge ve organizasyon ile 200’ün üzerinde anlaşma imzalandı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının da etkisi ile dünya tarihte benzersiz belirsizliklere tanık olurken, Kuşak ve Yol İnisiyatifi küresel ekonominin toparlanması ve istikrarlı kalkınma için önem kazanıyor. Çin Sosyal Bilimler Akademisi Başkanı Xie Fuzhan, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin sadece tek bir ülkeye değil, tüm dünyaya “kazan-kazan” fırsatı sunduğunun altını çiziyor. Xie, katıldığı bir seminerde Kuşak ve Yol İnisiyatfi’nin “zamanın ruhunu” yansıttığını dile getirmişti.

İKİLİ TİCARET VE YATIRIMDA PATLAMA

Çin Ticaret Bakanlığının 2013 ve 2020 arasını kapsayan istatistiklerine Çin ve Kuşak-Yol ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 9,2 trilyon doları geçti. Çin doğrudan dış yatırımları ise aynı süre içinde 136 milyar dolara ulaşırken, Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında Çinli şirketler tarafından ilgili ülkelere 330 bin istihdam yaratıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kanada Büyükelçisi Cong Peivu, China Daily gazetesine verdiği demeçte Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin ilgili ülkelere sağladığı faydalara ilişkin şu örnekleri sıraladı:

“Kuşak ve Yol İnisiyatifi sayesinde Doğu Afrika ilk kez motor yoluna kavuştu, Maldivler’de adalar arasında ilk köprü kuruldu, Kazakistan’ın denize erişime sağlandı, Güneydoğu Asya’da yüksek hızlı tren yolları inşa edildi, Avrasya bölgesinde uzun mesafeli tren yolcukları devreye girdi.”

XI’NİN MESAJLARINI RAKAMLAR DOĞRULADI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2017 yılında Kuşak ve Yol İş Birliği Fuarı’nda yaptığı konuşmada “İnisiyatif farklı ülkelerdeki insanların ortak rüyasını yansıtıyor. Bizler birlikte vizyonlarımızı gerçeğe kavuşturacağız.” ifadelerini kullanmıştı. Çin lideri Xi’nin öngörüleri süreç içinde bir kez daha doğrulanmış oldu.

Pandemiye rağmen, Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne katılan 58 ülkedeki doğrudan finansal olmayan yatırımları 2020’de yüzde 18,3 artarak 17,79 milyar dolara yükseldi. Bununla birlikte Çinli yetkililere göre Kuşak ve Yol çatısı altındaki önemli projelerin hiçbiri Covid-19 gerekçesi ile askıya alınmadı. Dışişleri Bakanlığının mart sonu itibarıyla Çin’in 120’den fazla Kuşak ve Yol ortağına salgın sırasında yardım ettiğini gösteriyor. Sadece Çin-Avrupa yük trenlerinin 11,05 ton tıbbi yardım taşıması ise Beijing yönetiminin iş birliği konusunda hassasiyetini kanıtlar nitelikte. Çin Sosyal Bilimler Akademisi Dünya Ekonomisi ve Siyasetleri Enstitüsü’nden araştırmacı Xu Xiujin, China Daily gazetesine verdiği demeçte “Ülkeler, insanlığın ortak bir geleceğe sahip bir topluluk olduğunun ve bu bağlamda Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin öneminin giderek daha fazla farkına varıyor.” diye konuştu.