Geçen sekiz yılda 832 yoksul ilçe ve 128 bin yoksul köyün tamamı yoksulluktan kurtarıldı. Mevcut standartlara göre kırsal kesimde yaşayan yaklaşık 100 milyon yoksul insan yoksulluktan kurtarıldı. Böylece, mutlak yoksulluğun azaltılması hedefi tamamlandı. Bu, insanlığın yoksulluğunun azaltılması tarihinde eşi görülmemiş büyük bir uygulamadır.

Yoksul insanların yiyecek ve giyecek konusunda hiçbir endişesi yok ve zorunlu eğitim, temel tıbbi bakım, konaklama güvenliği ve içme suyu güvenliği tam anlamıyla güvence altına alındı. Kişi başına düşen net gelir 2015’te 2,982 yuandan 2020’de 10,740 yuana yükselerek yıllık ortalama olarak yüzde 29,2 yükseldi.

Çin Ulusal Kırsal Yeniden Canlandırma Bürosu müdür yardımcısı Xia Gengsheng, Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi tarafından belirlenen yoksulluğu azaltma hedefini gerçekleştirme tarihinden 10 yıl önce mutlak yoksulluk ve genel bölgesel yoksulluk sorununu başarıyla çözdüğünü söyledi.

Çin’e özgü bu yoksulluğun azaltılması yolunu bizzat yöneten Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 8 yıl boyunca ülke genelindeki 14 aşırı yoksul bölgeyi ziyaret etti. Yeni yılın ilk gezisinde yoksullukla ilgili incelemelerde bulunma, Xi Jinping’in bir gündemi haline geldi.

Xi Jinping, 2020 yılına kadar mevcut standartlar altındaki tüm kırsal kesimlerin yoksulluktan kurtarılmasının, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesinin (ÇKP) tüm ülke halkına verdiği ciddi bir söz olarak planlandığı gibi yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Son sekiz yılda, 3 milyondan fazla yetkili yoksul köylerde görevlendirildi. Tüm toplum, yoksulluğun azaltılması için güçlü bir bağ oluşturdu, yoksul bölgeler dünyayı sarsan değişikliklere uğradı. .

8 yıllık çabayla 100 milyonluk nüfus yoksulluktan kurtarıldı_fororder_yoksul c

Hunan eyaletinin Huayuan ilçesinden köylü bir vatandaş Shi Jintong, yoksulluktan kurtulmanın sevincini paylaşarak, “kendimize ve gelecekteki gelişmeye daha fazla güveniyoruz.” dedi.

8 yıllık çabayla 100 milyonluk nüfus yoksulluktan kurtarıldı_fororder_yoksul dGuizhou Eyaleti’nin Qianxi İlçesine ağlı Huawu Köyü’ndeki yoksulluğu azaltma atölyesinde çalışan bir batik tasarımcısı olan Peng Yi, Miao etnik grubununun batik nakışları endüstrisini daha büyük ve daha güçlü hale getirmeyi umduğunu kaydetti.

Yoksulluktan kurtulmak yeni bir yaşamın başlangıcıdır. 14. Beş Yıllık Plana göre Çin yoksulluğa yeniden dönmenin önlenmesi için uzun vadeli bir mekanizma oluşturarak kazanımları sağlamlaştıracak.