Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen “9. Boğaziçi Film Festivali”, 23 Ekim’de sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları, TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı ve Anadolu Ajansının Global İletişim Ortaklığında gerçekleştirilecek festival, dünya çapında ünlü ve başarılı sinema profesyonellerini İstanbul’da ağırlayacak.

Boğaziçi Film Festivali Artistik Direktörü Emrah Kılıç yaptığı açıklamada, Covid-19 devam etmesine rağmen “Her şeye rağmen” sloganıyla festivali yapacaklarını belirterek, etkinlikleri ayakta tutmaya çalıştıklarını ve bağımsız sinemaya destek olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Festivalin merakla beklenen kısmının ulusal uzun metraj yarışması olduğuna işaret eden Kılıç, “Biz yarışmalarımıza odaklandık. Bu yıl ulusal ve uluslararası yarışmalarımız olacak. Geçen yıl festivale uluslararası konuk getirememiştik pandemi sebebiyle. Bu sene uluslararası konuklarımız, jürimiz ve sektör profesyonelleri fiziksel olarak festivale gelebilecek. Festival heyecanını birlikte yaşayacağız.” dedi.

AÇILIŞ ÖDÜLLÜ YÖNETMEN TANOVİC’İN YENİ FİLMİYLE GERÇEKLEŞECEK

Kılıç, Danis Tanovic’in “Not So Friendly Neighbourhood Affair” filmiyle açılışı yapılacak festivalin, kapanış töreninin ise Will Sharpe’nin “The Electrical Life Of Louis Wain” filmiyle yapılacağını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Festival gösterimlerimiz Atlas ve Kadıköy sinemalarında olacak. bogazicifilmfestivali.com’dan programımızı açıklayacağız. Bizim endüstri ve proje geliştirme bölümümüz Bosphorus Film Lab devam ediyor. Orada yine sektörden uluslararası isimler, seçilen projelere danışmanlık verecek. Birlikte eğitim görecekler, kendine ait jürisi, yarışmaları ve ödülleri var. 30 Ekim’de kapanış töreninde de sürprizlerle festivali nihayete erdireceğiz.”

Ulusal uzun metraj yarışmasında jüri başkanının Reis Çelik olduğunun altını çizen Kılıç, “Jüri, Reis Çelik, oyuncu Vildan Atasever, Çiğdem Vitrinel, Erdem Tepegöz ve görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış’tan oluşuyor. Festivalin ulusal uzun metraj yarışmasında 10 film var. Bunlar dünyanın en önemli festivallerinde gösterilmiş. Türkiye’de ilk defa Boğaziçi Film Festivali’nde, İstanbul’da gösterilecek filmler.” diye konuştu.