Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Jenaz Lenarcic, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonu sonrasında yoğun çatışmaların devam etmesi halinde 4 milyon Ukraynalının başka ülkelere sığınabileceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

Lenarcic, AB İçişleri Bakanları Toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler’in (BM) tahminlerini paylaştı.

Jenaz Lenarcic, Ukrayna içinde ve komşu ülkelerde 18 milyon kişinin insani bakımdan çatışmalardan etkileneceğini söyledi.

Ukrayna’da 7 milyon kişinin ülke içinde yerlerinden olabileceğini kaydeden Lenarcic, 4 milyon Ukraynalının sığınmacı durumuna düşebileceği tahminini paylaştı.

Lenarcic, “Her halükârda bunlar çok kaba tahminler olsa da sayılar çok büyük. Bu tür bir acil duruma hazırlıklı olmalıyız.” dedi.

Hem Ukrayna’ya komşu AB ülkelerine gelen hem de Ukrayna içinde kalan zor durumdaki kişilere yardım edeceklerini, insani yardım göndereceklerini aktaran Lenarcic, 2014’ten beri Ukrayna’ya bu tür yardımlar kapsamında yıllık 25 milyon Euro ayırdıklarını, bunu 90 milyon Euro’ya çıkaracaklarını duyurdu.