Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni dönemde izlediği stratejileri değerlendirdi.

BIDEN’DAN ‘SOĞUK SAVAŞ İSTEMİYORUZ’ MESAJI

ABD Başkanı Joe Biden’ın Birleşmiş Milletler’deki (BM) konuşmasına değinen Mehmet Ali Güller, “Biden’ın ‘Soğuk Savaş istemiyoruz’ mesajını vermesi küresel dış politika açısından en önemli açıklamaydı. Bu açıklama hem ABD dış politikasının geldiği durumu yansıtması bakımından hem de küresel güç mücadelesindeki tabloyu açıklaması bakımından önemliydi. Her şeyden önce bu açıklama uzun süredir dikkat çektiğimiz Amerikan hegemonyasının zayıflamasına işaret eden bir açıklamaydı. Amerikan hegemonyası inişte olduğu ve Amerika güç kaybettiği için artık Soğuk Savaş istemeyen bir noktaya gelindiğini açıklamış oluyordu. İkincisi, eskisi gibi dünyayı kamplara bölerek, bir kampın, o kampın liderine tamamen bağımlı olacak şekilde yürütebilecekleri siyasetlerin olmadığı bir dünyadayız.” dedi.

“ABD ‘SOĞUK SAVAŞ’ İSTEMİYOR PEKİ, ‘SOĞUK BARIŞ’ İSTİYOR MU?”

“ABD ‘Soğuk Savaş’ istemiyor peki, ‘Soğuk Barış’ istiyor mu?” sorusuna yanıt veren Güller, “Özellikle haziran ayındaki NATO Zirvesi’nde Rusya’nın ve Çin’in nasıl nitelendirildiğini daha önceki programlarımızda açıklamıştık. ABD’nin bir Hint-Pasifik stratejisi var ve buna NATO’yu da, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini de eklemlemeye çalışıyor. Yine Hint-Pasifik bölgesindeki Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Avustralya’yı da örerek yeni ittifaklar kurmaya çalışıyor. Dolayısıyla ’Soğuk Barış istiyor mu?’ sorusunun cevabı biraz ABD’nin bu Hint-Pasifik çevreleme stratejisi ile ilgili. Daha önce Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QUAD) kurulmuştu, şimdi de AUKUS kuruldu. Bu da aslında daha önce belirttiğimiz çok merkezli dünyanın bir sonucu. AB, ABD’nin artık o Soğuk Savaş dönemindeki gibi müttefiki değil.” diye konuştu.

BIDEN MÜTTEFİKLERİ İLE İLİŞKİSİNİ RESTORE EDEBİLECEK Mİ?

Gazeteci Mehmet Ali Güller, Asya’nın ön plana çıkmasını da “Soğuk Savaş istemeyen ABD’nin Soğuk Barış isteyip istemediği aynı zamanda kendi müttefikleriyle ilişkilerini Biden’ın tarif ettiği gibi restore edip edemeyeceği ile de ilgili. Ayrıca Çin’i Hint-Pasifik bölgesinde kendi alanına sıkıştırma hamlesinin bu hamleye ne oranda müttefik bulabileceği sorusu ile de ilgili ama ABD, Soğuk Barış istese bile Asya, büyük ve birleşmiş durumda. Üstelik son Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) ile de Asya’nın tamamına yayılmış ölçekteki bir bölge örgütünün alanında eskisi gibi ABD’nin at oynatamayacağı süreç başlamış durumda.” ifadelerini kullandı.