CRI Türk Haber Merkezi

Dünya genelinde Covid-19 ile mücadele kapsamında aşılama çalışmaları devam ediyor. Çin 560 milyon doz ile dünyada en fazla aşı yapılan ülke olurken 279 milyon 400 bin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ikinci sırada yer alıyor. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde sayıların düşük olması dikkat çekiyor. Bloktaki en fazla aşılamayı 44 milyon 474 kişi ile Almanya uygularken, salgınının başlangıcında zor günler geçiren İtalya’da bu sayı 31 milyon 756 bin olarak kayıtlara geçti.

Devletler için ulusal bir politika haline dönüşen aşılama programında AB neden geride kaldı?

Brooking Enstitüsü’nden Giovanna De Maio tarafından yapılan araştırmada, Avrupa’nın aşı tedarik etme konusundaki yavaş müzakere süreci nedeniyle ABD ve diğer ülkeler gibi hızlı bir süreç izleyemediğinin altı çiziliyor.

Öte yandan Biontech CEO’su Uğur Şahin ocak ayında yaptığı açıklamada, AB’nin aşı siparişinde kararsız davrandığını dile getirmişti. Der Spiegel Dergisi’ne konuşan Şahin, Avrupa’da yaşanan yetersizliğin, AB satın alma politikası ile ilgili olduğuna işaret etmişti.

SİYASİ KARARLAR AŞILAMANIN ÖNÜNE Mİ GEÇTİ?

ABD, BioNTech’e temmuz ayında 600 milyon doz aşı siparişinde bulurken, AB ise kasım ayında ancak 300 milyon dozluk bir sipariş verebilmişti. Aşı siparişinde siyasi tutum sergileme hatasına düşen AB, AstraZenaca aşılarının tedarik edilememesi ile alternatiflerin tükendiği bir süreçle karşılaştı. Çin ve Rusya tarafından geliştirilen aşılara karşı ön yargılı bir tutum izlenen süreçte AstraZenaca tedarik sorunu mahkemeye taşındı. AB Yürütme Kolu Sözcüsü Stefan De Keersmaecker, AB ve AstraZeneca arasındaki davasına ilişkin, “Üye devletlerde aşılamanın devam edebilmesi için acil aşıya ihtiyaç duyuluyor. Bu sebeple, Avrupa Komisyonu mahkemeden şirketin yeterli sayıda doz temin etmesini talep etti.” açıklamasını yaptı. Tedarik konusunda yaşanan anlaşmazlığın yanı sıra, AstraZeneca’nın geliştirdiği Covid-19 aşısının pıhtılaşmaya sebep olduğu iddiaları nedeniyle, bazı AB üyeleri aşının kullanımını belirli yaş gruplarıyla sınırlandırmıştı. Yavaşlayan aşılama ve artan vakalar AB ülkelerinin ekonomik faaliyetlerini sekteye uğrattı.

HATALARIN SONUCU UZUN VADEDE ORTAYA ÇIKABİLİR

Uzmanlar, aşılama politikalarının ekonomiler üzerindeki etkileri göz önünde alındığında, AB’nin diğer hükümetlere göre zor bir sürece girebileceğini söylüyor. Araştırmalar Euro bölgesinde yaşanan durgunluk ile ocak-mart döneminde yüzde 0,6 daralma olduğunu ortaya koydu. Aşılama programlarının özellikle turizmde bir toparlanma görmesi gereken Güney Avrupa için büyük öneme sahip olması bekleniyor.