Avrupa’nın gelecekte nasıl olacağını, kritik konularda ne yöne gideceğini belirlemek için vatandaşların görüşlerinin alınmasını hedefleyen “Avrupa’nın Geleceği Konferansı”nın kurulması için hazırlanan bildiri, AB kurumlarının başkanlarınca imzalandı.

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) düzenlenen törende, imzaları AP Başkanı David Sassoli, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB dönem başkanı Portekiz’in Başbakanı Antonio Costa attı.

Törene ev sahipliği yapan Sassoli, Avrupa’nın geleceğini şekillendirmek için hazırlanan projenin merkezine hayatın her alanından AB vatandaşlarını koymak istediklerini söyledi.

Avrupa’nın zor günler geçirdiğini vurgulayan Sassoli, dayanışmanın bu krizden çıkmanın tek yolu olduğunu ifade etti. Sassoli, “AB vatandaşlarından dayanışma beklentilerimiz her zamankinden daha yüksek.” dedi.

Avrupa’nın daha demokratik, zorluklara karşı daha dirençli olmasını hedeflediklerini aktaran Sassoli, toplumun katılımcı olması istediklerini belirterek, bu konferansla Avrupa halkına gerçek bir alan açtıklarını dile getirdi.