Avrupa Birliği (AB), insan hakları ihlalleri ve göçmenlerin siyasi araç olarak kullanılmasının devam ettiği gerekçesiyle Belarus’a karşı 5’inci yaptırım paketini onayladı.

AB Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, 17 kişi ve 11 kuruluşun daha yaptırım listesine dâhil edildiği duyuruldu.

Açıklamada “Bugünkü karar, Yüksek Mahkeme ve Devlet Kontrol Komitesi de dâhil olmak üzere yargı erkinin önde gelen üyelerinin yanı sıra sivil topluma, demokratik muhalefete, bağımsız medya kuruluşlarına ve gazetecilere yönelik sürekli baskı yapılmasına katkıda bulunan propaganda kuruluşlarını hedef alıyor.” denildi.

Açıklamada, kararın Belarus yönetiminin üst düzey siyasi yetkililerinin yanı sıra Belarus üzerinden AB’ye yasa dışı sınır geçişleri teşvik ve organize eden şirketleri (Belavia Hava Yolları gibi), tur operatörlerini ve otelleri de hedef aldığı belirtildi.

Böylece AB, Belarus’taki durumla ilgili 183 kişi ve 26 kuruluşu yaptırım listesine almış oldu. Yaptırımlar, varlıkların dondurulması, AB vatandaşları ve şirketlerinin fonlarından faydalanamama, AB topraklarına girmelerinin engellenmesini içeriyor.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“AB, Lukaşenko rejimi tarafından insanların planlı ve siyasi güdümlü araçsallaştırılmasına müsamaha göstermeyecektir. Savunmasız insanları sömürmeye yönelik bu alaycı strateji, rejimin uluslararası hukuka, temel özgürlüklere ve insan haklarına karşı süregelen saygısızlığından dikkatleri başka yöne çekmeye yönelik tiksindirici bir girişimdir. Belarus ve AB, bu zorlukla yüzleşmek için birlik içindedir.”