Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği (AB)-Çin Yatırım Anlaşması’nın Avrupalı işletmelere daha fazla hukuki netlik sağlayacağını açıkladı.

Avrupa Komisyonu tarafından dün yayımlanan bildiride, AB-Çin Yatırım Anlaşması’nın Çin’e yatırım yapacak Avrupalı işletmelere, yatırımcılara ve hizmet tedarikçilerine daha fazla hukuki netlik, daha iyi piyasaya giriş koşulları ve daha adil katılım kuralları sağlayacağı kaydedildi.

Bildiride, “Hızla gelişen dev bir piyasaya sahip olan Çin, AB’nin kritik ticaret ortağı. Çin’in küresel ekonomik büyümeye yönelik katkısının gelecek beş yılda yüzde 30’a yaklaşması bekleniyor.” ifadelerine yer verildi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, AB-Çin Yatırım Anlaşması’nın net ve uygulanabilir bir kural çerçevesi oluşturmanın yanı sıra, AB işletmelerinin Çin’deki yatırımlarına daha fazla fırsat ve netlik getireceğini dile getirdi.

Çin ve AB liderleri 30 Aralık 2020’de, Çin-AB Yatırım Anlaşması’na ilişkin müzakerelerin öngörülen tarihte tamamlandığını açıklamıştı.