Avrupa Birliği (AB) nüfusunun yüzde 60 ila 80’inin yeni tip koronavirüs (Covid-19) geçirmiş olduğu tahmin ediliyor.

AB Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides, Covid-19’la mücadelede son durumla ilgili basın toplantısı düzenledi.

“Nüfusun yüzde 60 ila 80’inin Covid-19’a yakalanmış olduğu tahmin ediliyor.” diyen Kyriakides, enfeksiyon ve ölüm oranlarındaki düşüş nedeniyle AB’nin stratejisinde değişikliğe gideceğini belirtti.

Salgının sürdüğünü ancak kriz modundan çıkılacağını ifade eden Kyriakides, üye ülkelere test programlarını her bir vakayı tespit etmek için değil, daha geniş çaplı gözetim sistemleri dahilinde güvenilir tahminler üretmek için kullanmasını tavsiye etti.

AB Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada da yeni varyantlar için izleme mekanizmasının ve virüsün yeniden canlanması durumunda sağlık kapasitesinin AB yardımıyla hızlandırılacağı, tekrar acil duruma geçilmesi durumunda ülkelerin aşılamalara hız vermesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in de şu sözlerine yer verildi:

“Acil durum modundan daha sürdürülebilir bir Covid-19 yönetimine geçerken salgının yeni bir aşamasına giriyoruz. Yine de uyanık olmalıyız. AB’de enfeksiyon sayıları hâlâ yüksek ve dünya çapında birçok insan hâlâ ölüyor. Ayrıca, yeni varyantlar ortaya çıkabilir ve hızla yayılabilir. Ama ileriye giden yolu biliyoruz. Aşılamayı ve hedefe yönelik testleri daha da artırmamız gerekiyor.”